1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru Pdf indir

Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru Pdf indir
0

Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru pdf indir, Sanat Tarihi ve Kuramı türünde kaleme alınan Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru kitap ile ilgili özet bilgiler. Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru kitabı yazar Yahşi Baraz tarafından kaleme alınmıştır. Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru kitabı 360 sayfadan oluşmakta olup Kuşe ile basılmıştır. 27,5 x 23,5 ebatında olan Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru kitabın 1. Basım Bozlu Art Project tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru pdf oku, Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru PDF yandex, Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru PDF Oku

20. yüzyılın en mühim kadın sanatçılarından biri olarak kabul gören Fahrelnissa Zeid’in (1901-1991), yaşamı ve sanatı ile ilgili yazılmış en kapsamlı yayınlardan birisi olan Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru isimli kitap Bozlu Sanat Yayınları’ndan çıktı. Dört yıllık bir araştırma ve hazırlık sürecinin ardından hayata geçen Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru isimli kitap, Bozlu Sanat Yayınları’nın Türk sanatının belli köşe taşlarında bulunan sanatçılar ile ilgili yapılacak monografik çalışmaların önemine dikkat çekmeyi amaçladığı yayınlarından biri olarak hazırlandı. Yazarlığını Yahşi Baraz’ın, editörlüğünü ise sanat tarihçisi Dr. Özlem İnay Erten ve Oğuz Erten’in yaptığı kitap, Zeid ailesinin katkılarıyla hazırlandı. Sanatçıyı ve bir çok aile üyesini yakında zamandan tanıma fırsatına erişmiş, Türkiye’nin ilk sanat galericilerinden Yahşi Baraz’ın kişisel tanıklıklarına dair anlatımlar ve arşivinden derlenen belgelerle zenginleşen kitap, sanatçının yaşamı ve eserlerini içeren en kapsamlı yayınlardan biri olma niteliğini taşıyor.

Fahrelnissa Zeid: Fırtınaya Doğru isimli kitap, Şakir Paşa’nın kızı olarak İstanbul Büyükada’da dünyaya gözlerini açan Fahrelnissa Zeid’in prensesliğe uzanan fırtınalı yaşam öyküsünün bunun yanında, İnas Sanayi-i Nefise Mektebi’nin ilk kadın öğrencilerden biri olarak başlayıp, Paris, Londra gibi dünyanın mühim sanat metropollerine ve yaşamının sonunda Ürdün’de sürdürdiği sanat kariyerine dek uzanan birden fazla detayı, birçoğu ilk kez yayına giren fotoğraf ve sanatçının eserleri eşliğinde okumayı olanaklı kılıyor.

Fırtınaya Doğru: Fahrelnissa Zeid isimli kitap, doğumunun 120. senesinde Fahrelnissa Zeid’i anarken, sanatçının yaşamı ve yapıtları ile ilgiliki en kapsamlı monografiyi onu yakında zamandan tanımış Yahşi Baraz’ın tanıklıkları üzerinden okuyucu ile buluşturuyor.