1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Dimitrios Kalumenos’un Objektifinden 6/7 Eylül 1955 – 1.Cilt Pdf indir

Dimitrios Kalumenos’un Objektifinden 6/7 Eylül 1955 – 1.Cilt Pdf indir
0

Dimitrios Kalumenos’un Objektifinden 6/7 Eylül 1955 – 1.Cilt pdf indir, Fotograf Prestij türünde kaleme alınan Dimitrios Kalumenos’un Objektifinden 6/7 Eylül 1955 – 1.Cilt kitap ile ilgili özet bilgiler. Dimitrios Kalumenos’un Objektifinden 6/7 Eylül 1955 – 1.Cilt kitabı yazar Kolektif tarafından kaleme alınmıştır. Dimitrios Kalumenos’un Objektifinden 6/7 Eylül 1955 – 1.Cilt kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2015 ile basılmıştır. ebatında olan Dimitrios Kalumenos’un Objektifinden 6/7 Eylül 1955 – 1.Cilt kitabın İstos Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Dimitrios Kalumenos’un Objektifinden 6/7 Eylül 1955 – 1.Cilt pdf oku, Dimitrios Kalumenos’un Objektifinden 6/7 Eylül 1955 – 1.Cilt PDF yandex, Dimitrios Kalumenos’un Objektifinden 6/7 Eylül 1955 – 1.Cilt PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Dimitrios Kalumenos’un Objektifinden 6/7 Eylül 1955 – 1.Cilt PDF Oku

Bu fotoğraf albümünün meşum hikâyesi 6 Eylül 1955 günü öğle saatleri civarında Galata’da, Eski Gümrük Sokak’taki bir ofisin çalan telefonu ve alınan beklenmedik haberle başlar. Patriklik Fotoğrafçısı ve gazeteci Dimitrios Kalumenos fotoğraf makinesini kaptığı gibi sokağa fırlar ve iki gün boyunca soluğu kesilse de aralıksız sürdüreceği, yaşamının en zor ve en acı belgeleme faaliyeti başlamış olur.

6/7 Eylül 1955 yıkımının, yağmanın, şiddetin, tecavüzlerin ve ateşe vermenin ortasında uzun trençkotuyla bir adam, bildiği dünyanın, yüzsenelerdır ayakta duran ibadethanelerin, mezarlıkların, manastırların ve bir halkın, kadim bir kültürün tarumar edilişinin tanığıdır. Korku içinde bir tanık, şaşkın bir tanık, öfkeli bir tanık… Kalumenos’un iki gün içinde çektiği 1500 kare fotoğraf yıkıcı bir soğukluk, senelerı aşıp gelen bir çığlık, vahşi bir estetikle zihinlere mıh gibi çakılır…

Dimitrios Kalumenos halkının, dininin ve kültürünün maruz kaldığı saldırıyı belgelemesinin bedelini ağır öder. Yaşanan yıkım yetmezmiş gibi, çektiği fotoğraflar sebebiyle önce hapis, sonra da vatanı diye bildiği tek yerden kovulmayla cezalandırılır. İstanbul’u bir daha hiç göremez.

6/7 Eylülün 60. yıldönümünde Dimitrios Kalumenos’un arşivinden ilk kez günışığına çıkan 60 fotoğrafla sizleri çok da uzak olmayan bir güne, çok da uzak olmayan bir coğrafyaya birlikte bakmaveyavet ediyoruz. Bugünkü Patriklik Fotoğrafçısı Nikolaos Manginas’ın, ölümünden önce halefi Dimitrios Kalumenos’la yaptığı son mülakat ve gazeteci Serdar Korucu’nun geniş bir şekilde metinleriyle de beslenen bu fotoğraf albümü bunun bunun yanında alanında efsane fotoğrafçının Türkçe’de ve Türkiye’de yayımlanmış ilk eseri olma özelliğini de taşıyor.

Sayfa Sayısı: 136

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: İstos Yayınları