1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? Pdf indir

Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? Pdf indir
0

Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? pdf indir, Arkeoloji türünde kaleme alınan Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? kitap ile ilgili özet bilgiler. Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? kitabı yazar İsmail Gezgin tarafından kaleme alınmıştır. Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? kitabı 232 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13 x 19,5 ebatında olan Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? kitabın 1. Basım Redingot tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? pdf oku, Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? PDF yandex, Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Homo Narrans: İnsan Niçin Anlatır? PDF Oku

İnsanın uğraşı, kendinin inşasıdır, tamamlanma ve bütünlenme gailesi. İnsan, konuştukça konuşlanır, konar ve yerleşir. Dille kaybettiğinin yerine, yine dille yenisini ikame etmeye çalışır. Ulaşmayı amaçladığı hep geride bıraktığıdır. Binlerce yıllık bu kimlik inşası, insanın hayvan bedenine giydiği mana dünyasını oluşturarak onu rasyonel örgütlü bir toplumsal varlığa dönüştürür. Homo narrans doğadan yonttuğu harflerden kurduğu metinlerle ve ölümlülüğünün üzerine giydiği ölümsüz simgesellikle, minik parçalardan bir araya gelen büyük öyküler yaratıcısıdır.

Mitler, doğanın bir parçası olarak çevresiyle etkileşiminin insandaki dilsel yansımalarıdır, onun doğa üzerinde kurmaya çalıştığı hâkimiyetin öyküleridir. Bu anlamıyla mitler, insanın kendini inşasında kullandığı, kendisi tarafından yaratılan yapı taşlarıdır. İnsan nedir? sorusuna verilecek yanıtların toplamıdır. İnsan kendi anlatısıdır;onun bedeni, dünyası, yaşamı ve kültürü hem ürettiği hem de içinde oynadığı mitler ve masallarda varlık bulur.

İçinde yaşadığımız, baştan sona dille ve dilde inşa edilmiş bir Homo sapiens dünyasıdır. Senaryosunu kendi yazdığı bir yaşamı ölmek istemeden yaşayıp ölen insan, hem yaşamına hem de katlanamadığı ölüme anlam yükleme çabasıyla dilin ipine sarılarak kendini anlatıların  kör kuyularına bırakmıştır. Belki de bu yüzden Homo sapiens bir Homo narrans’tır yani hikâye anlatan insandır.

İnsan niçin hikâye anlatır? sorusunun binlerce yıllık izini süren bu kitap, mitler ve masallar eşliğinde okuyucuyu heyecanlı bir yolculuğa çıkarıyor.