1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Gök Bayrak Pdf indir

Gök Bayrak Pdf indir
0

Gök Bayrak pdf indir, türünde kaleme alınan Gök Bayrak kitap ile ilgili özet bilgiler. Gök Bayrak kitabı yazar Leon Cahun tarafından kaleme alınmıştır. Gök Bayrak kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Gök Bayrak kitabın Parola Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Gök Bayrak pdf oku, Gök Bayrak PDF yandex, Gök Bayrak PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Gök Bayrak PDF Oku

Romanda da adı geçen Şeyhülcebellerin hadiseleri Batı Asya tarihinin çok mühim ve meraklı sahasını teşkil ettiğinden, bunlara dair kısaca malumat vermek faydalı görülmüştür.

            Şeyhülcebel, Hasan Sabbah tarafından kurulan ve İsmailliye-Battaniye adı verilen Şiî bir inanç hükümetinin başlarına denilirdi.

 

Hasan Sabbah, Irak’ta hüküm süren Selçuklu Alparslan’ın veziri Hüseyin Nizamülmülk’ün ve şair Ömer Hayyam’ın sınıf arkadaşı idi. Bunun yanında epeyce mevki sahibi olmuştu. Kendisi şii olduğu gibi, son derece zeki ve haris olduğundan Nizamülmülk’e bende olarak yaşamak istemedi. Mısır’a gitti, orada Şiilik propagandasıyla birlikte, halkı Selçukluların aleyhine ayaklandırdı. Yapılan takibat üzerine Mısır’dan kaçtı. İran’a gitti, Şiiliği orada yaydı. Bir müddet sonra Irak’a geldi. Kazvin civarında gayet çetin, kayalık yerde bulunan Alamut Kalesi’ne girdi.

 

Orada kendisine bir çok taraftar kazandı ve İsmailliye hükümetini kurdu.

            Bu hükümetin arazisi Alamut Dağı ve civarındaki birkaç köyden ibaretti. Lakin İsmailliler bütün Irak’ta, Horasan’da gizli din teşkilatı yapmışlar ve terörizm adı verilen katil, yangın gibi usulleri tatbik ederek bilhassa Türk unsuruna musallat olmuşlardı.

            Hasan Sabbah’ın gayesi pekiyi anlaşılamamıştır. Kendisi ve müritleri Kur’ân’ın asıl manasının gizlenmiş olduğunu ve bu hakiki manayı kendilerinin bildiklerini söyleyerek halka telkinde bulunurlardı.