1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Efeler İsyanı – Kuvayı Milliye Direnişi Pdf indir

Efeler İsyanı – Kuvayı Milliye Direnişi Pdf indir
0

Efeler İsyanı – Kuvayı Milliye Direnişi pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Efeler İsyanı – Kuvayı Milliye Direnişi kitap ile ilgili özet bilgiler. Efeler İsyanı – Kuvayı Milliye Direnişi kitabı yazar Yaşar Aksoy tarafından kaleme alınmıştır. Efeler İsyanı – Kuvayı Milliye Direnişi kitabı 272 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 23 ebatında olan Efeler İsyanı – Kuvayı Milliye Direnişi kitabın 1. Basım Kırmızı Kedi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Efeler İsyanı – Kuvayı Milliye Direnişi pdf oku, Efeler İsyanı – Kuvayı Milliye Direnişi PDF yandex, Efeler İsyanı – Kuvayı Milliye Direnişi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Efeler İsyanı – Kuvayı Milliye Direnişi PDF Oku

Anadolu’daki efeler isyanının görgü tanığı ve örgütleyicisi, Girit doğumlu Zekai (Kaur), Harbiye öğrencisi iken Balkan Savaşı’na katıldı. Birinci Dünya Savaşı’nda teğmen rütbesi ile Hicaz’da İngilizlere karşı savaştı. Hicaz savaşlarında iki kurşun ciğerine girip vücudunu delip geçti. Delik yerlerini iki parmağı ile tutarak ölüme direndi, atı onu kışlasına geri götürdüğü için yaşamı kurtuldu. Savaşın son zamanında İzmir Sarı Kışla’ya tayin oldu.
İzmir’in işgalinden sonra, İç Batı Anadolu’ya kaçıp emperyalizme karşı “Milli İsyan” maksadıyla dağlardaki efelere katıldı, ilk efe direnişlerini örgütledi, Yörük Ali Efe’yi Milli Mücadeleye kazandırdı. Yunan işgal kuvvetlerine yapılan Sultanhisar ve Aydın baskınlarının kahramanı oldu. Köşk Cephesi Milis Alay Kumandanı olarak büyük yararlık gösterdi. Umurlu Cephesi kurulduğunda Yörük Ali Efe’nin ve akıncı milislerin de içlerinde bulunduğu Milli Aydın Alayı Komutanlığını üstlendi.

“Milli Aydın Cephesi Kumandanı” olarak büyük üne kavuştu, ardından İzmir’in kurtuluş günü 9 Eylül’de Karşıyaka’ya bayrak çeken Üsteğmen olarak tarihe geçti. Yörük Ali Efe’yi yaşamının sonuna kadar yalnız bırakmadı, ortağı oldu. Şehit efelerin kabirlerini yaptırdı, hatırlanmaları için kaleme sarıldı..