1. Anasayfa
  2. Felsefe Kitapları

Burjuva Pdf indir

Burjuva Pdf indir
0

Burjuva pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Burjuva kitap ile ilgili özet bilgiler. Burjuva kitabı yazar Werner Sombart tarafından kaleme alınmıştır. Burjuva kitabı 14×21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2008 ebatında olan Burjuva kitabın Ciltsiz Doğu Batı Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Burjuva pdf oku, Burjuva PDF yandex, Burjuva PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Burjuva PDF Oku

Sombart’ın bu klasik çalışması burjuvazi üzerine kaleme alınmış bir şaheser sayılmalıdır ve tarih sahnesinde burjuvazinin yarattığı büyüyü anlayabilmek için Sombart’ın eserine tekrar dönmek gerekir.

 

Burjuvazi… XIV. yüzyıl Floransa doğumlu… “La sollicitudine e cura delle cose, cioe la masserizia”… (İyi bir konut sahibi ekonomik yaşantısını akla uygun bir hale getirir)… Toplumu ataletten kurtaracak yeni bir güç ortaya çıkmakta. Dünyayı bir ‘tasarım’ olarak görüp onu kendi idealleri için yeniden var eden, daima projeler üreten, dinamik ve maceraperest bir sınıf… Geçmişte hiçbir ‘dönüşüm’ ideali burjuvazinin yarattığı bu doğal ve taze güce erişemiyor.

 

Kime gerçek bir ‘burjuva’ denir? Nasıl bir tiptir burjuva? Hangi karakter ayrıntı kısmını sergiler? Her şeyden önce doğuştan bir burjuvanın salt para kazanma tutkusuyla yola koyulmadığı çok açıktır. Düzen ve disiplin, yaratıcılık ruhu, alışkanlık ve tecrübelerin zenginliği, ruh ve zekâ içinde sağlanan müthiş denge burjuva erdemleri içinde sayılıyor. O, ibadet eder gibi huşu ile çalışıyor. Zamanı idare eden sihirli gücü yakalıyor. Modern devirlerin rasyonalitesine gelmeden önce, gündelik yaşamın bu sınıf sayesinde nasıl ağır ağır değiştiğini, ölçü, zaman, hız, hesap vb. unsurların ilk etaptaki bu değişimini sıra sıra izlemek gerek.

 

Kitap boyunca yazar bir çok tezin yanında o ünlü tezini ayrıntı kısmıyla işlemektedir: Tinsel ve ruhsal öğelerin ekonomik yaşama olan etkisi… Sombart’ta burjuvazi bir ‘Zihniyet’ olarak mevcuttur ve modern dünyanın derin kökleri bu Zihniyet’e kadar uzanmaktadır.