Pdf Kitap Arşivi

Az Yeterlidir Pdf indir

Az Yeterlidir pdf indir, Mimari türünde kaleme alınan Az Yeterlidir kitap ile ilgili özet bilgiler. Az Yeterlidir kitabı yazar Pier Vittorio Aureli tarafından kaleme alınmıştır. Az Yeterlidir kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2015 ile basılmıştır. ebatında olan Az Yeterlidir kitabın Lemis Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Az Yeterlidir pdf oku, Az Yeterlidir PDF yandex, Az Yeterlidir PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Az Yeterlidir PDF Oku

Aureli’ye göre asketizm, sıklıkla anlaşıldığı gibi yalnızca tefekküre dalınan bir hal, veya dünya çapından vazgeçme değil; her şeyden önce, başka bir yaşam tarzı arayışında sosyal ve politik koşulları köklü biçimde sorgulamanın bir yöntemidir. Aureli, asketizmin radikal bir iktidar eleştirisi, bir otonomi fırsatı olarak doğmasına karşın, zaman içinde anlamının nasıl değiştiğini, kapitalizmin mantığından “sosyal” konut kavramına ve minimalist tasarımın ideolojik retoriğine kadar her şeye nasıl yayıldığını gösteriyor. Minimalist tasarımın “az çoktur” mottosu, daima azla çoğu elde etmenin peşindeki kapitalizmin kemer sıkma eğilimleriyle birlikte yeniden moda olurken, asketizm ahlaki bir zorunluluğa ve ideolojik bir auraya dönüşürken, “az yeterli gelmektedir” demek bizi statükonun dayattığından değişik bir yaşam tarzına yönlendirebilir mi? Asketizm pratiği, bir baskı aracı olmaktansa kapitalizmin öznel iktidarına direnmenin bir şekili olabilir mi?

Pier Vittorio Aureli: Project of Autonomy : Politics and Architecture Within and Against Capitalism (2000) ve Possibility of an Absolute Architecture (2011) başlıklı kitapların da aralarında bulunduğu çeşitli yayınları olan Aureli, Architecture Association (AA)’da öğretim kullanıcı hesabı, Yale Üniversitesi’nde ise misafir öğretim kullanıcı hesabı yapıyor. Mimarlık-kent ilişkisini irdeleyen DOGMA adlı ofisin iki kurucusundan biri.

“Bugün birden fazla sanatçı, mimar ve tasarımcı, önermeleri yoluyla toplumsal değişime önayak olma dürtüsü duyuyor; ama üretimlerinin ana kaynağını oluşturan kendi varoluşlarını bazı zamanlarda gözden geçiriyorlar. Mimarlık, sanat ve tasarım sahasında çalışan birden fazla kişi istikrarsız koşullarda yaşıyor, ücretsiz çalışıyor ve sosyal güvenceleri yok. Yaşamları gitgide daha çok endişe, ıstırap, hüsran ve farklı zamanlarda depresyonla anılıyor. Küratörlerin, mimarların ve sanatçıların girişimlerinde bayıla bayıla arkasında durdukları sosyal endişeları olan gündeme rağmen, bilinmekte ki yaratıcı endüstri hayli rekabetçidir ve buna uyum sağlamayı reddedenlerin gözünün yaşına bakmaz. […] İronik bir biçimde, bu bireylerin çoğunun zaten asketik bir yaşamı var; ama istemeye istemeye, bu yaşama […] otonom bir yapı verme becerisinden yoksun olarak yaşıyorlar. Bu durumda “az çoktur” sloganı, olsa olsa gün geçtikçe istikrarsızlaşan durumumuzun müstehzi bir yorumu olarak tınlar; çünkü bilinmekte ki az yalnızca azdır ve bunun romantikleştirilecek bir yanı yoktur.”

“Bugün birden fazla sanatçı, mimar ve tasarımcı, önermeleri yoluyla toplumsal değişime önayak olma dürtüsü duyuyor; ama üretimlerinin ana kaynağını oluşturan kendi varoluşlarını bazı zamanlarda gözden geçiriyorlar. Mimarlık, sanat ve tasarım sahasında çalışan birden fazla kişi istikrarsız koşullarda yaşıyor, ücretsiz çalışıyor ve sosyal güvenceleri yok. Yaşamları gitgide daha çok endişe, ıstırap, hüsran ve farklı zamanlarda depresyonla anılıyor. Küratörlerin, mimarların ve sanatçıların girişimlerinde bayıla bayıla arkasında durdukları sosyal endişeları olan gündeme rağmen, bilinmekte ki yaratıcı endüstri hayli rekabetçidir ve buna uyum sağlamayı reddedenlerin gözünün yaşına bakmaz. […] İronik bir biçimde, bu bireylerin çoğunun zaten asketik bir yaşamı var; ama istemeye istemeye, bu yaşama […] otonom bir yapı verme becerisinden yoksun olarak yaşıyorlar. Bu durumda “az çoktur” sloganı, olsa olsa gün geçtikçe istikrarsızlaşan durumumuzun müstehzi bir yorumu olarak tınlar; çünkü bilinmekte ki az yalnızca azdır ve bunun romantikleştirilecek bir yanı yoktur.

Sayfa Sayısı: 64

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: Lemis Yayınları

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu