1. Anasayfa
  2. Felsefe Kitapları

Yüzeybilim Fragmanlar Pdf indir

Yüzeybilim Fragmanlar Pdf indir
0

Yüzeybilim Fragmanlar pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Yüzeybilim Fragmanlar kitap ile ilgili özet bilgiler. Yüzeybilim Fragmanlar kitabı yazar Ulus Baker tarafından kaleme alınmıştır. Yüzeybilim Fragmanlar kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2009 ile basılmıştır. ebatında olan Yüzeybilim Fragmanlar kitabın Birikim Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Yüzeybilim Fragmanlar pdf oku, Yüzeybilim Fragmanlar PDF yandex, Yüzeybilim Fragmanlar PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Yüzeybilim Fragmanlar PDF Oku

“Ağaç veya köklerden farklı olarak rizomlar (köksaplar) herhangi bir noktayı başka herhangi bir noktaya bağlama özelliğine sahiptirler. Ama bu iki nokta içinde ‘ortak özellikler’ bulunması asla gerekmez. Tümüyle farklı doğalarda olabilirler. Çok farklı işaret düzenlerine ve iletişim mekanizmalarına sahiptirler. (…) Bir rizom birimlerden değil boyutlardan meydana gelir, daha doğrusu hareket halindeki yönlerden. Ne başı ne de sonu mevcuttur.

Ama her zaman bir ‘ortası’ bulunur. Bu ortadan kaynaklanır, gelişir, serpilir. (…) Böyle bir çoğulluk boyut değiştirdiğinde bunun yanı sıra zorunlu olarak doğası da değişir, başkalaşıma uğrar. Nokta ve konumlarla, noktalar içindeki ikili ilişkilerle tanımlanan bir yapı gibi değildir. O yalnızca çizgilerden yapılmıştır. Onun boyutları bir parçalara ayrılma ve kopuş noktalarıyla tanımlanmıştır.
Rizomun esas özelliği şecereye ve soy ağacına, aile ve Devlet değerlerine karşı çıkışı, onları bozulmaya uğratmasıdır. Bir tür karşı-hafızadır. Değişimlerle, unutuşlarla, kalıpların kırılmasıyla, yayılma ve işgal ile büyür.”

Ulus Baker, noktalar ve konumların değil çizgilerin olduğu, sezgiyle hareket eden, toplumsal mücadelelerle, sanatlarla, bilimlerle bağlantılar kurarak ilerleyen bir düşünce geliştirdi… Elinizdeki kitap, onun düşünce akış şebekesidir.
Yüzeybilim-Fragmanlar üç bölümden oluşuyor:
Rizom-düşünce: Spinoza, Tarde, Deleuze.
Otonom-düşünce: Hardt, Negri, Lazzarato.
Oluş-düşünce: Minör-edebiyat – Woolf, Acker, Jünger.
Bu teorik şebekenin hatları, felsefeden edebiyata, tarihin dip köşelerinden günümüzün her ânına, diyanet işleri fetvalarından ölüm oruçlarına, hastaneden pulculara, geçmediği yer bırakmıyor. Olsaydı, konuşsaydı, dinleseydik… dedirten metinler

Sayfa Sayısı: 496

Baskı Yılı: 2009

Dili: Türkçe
Yayınevi: Birikim Yayınları