Pdf Kitap Arşivi

Yoldaş Pançuni Pdf indir

Yoldaş Pançuni pdf indir, Mizah Romanı – Öykü türünde kaleme alınan Yoldaş Pançuni kitap ile ilgili özet bilgiler. Yoldaş Pançuni kitabı yazar Yervant Odyan tarafından kaleme alınmıştır. Yoldaş Pançuni kitabı 13,5 x 19,5 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2017 ebatında olan Yoldaş Pançuni kitabın Ciltsiz Çolpan tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Yoldaş Pançuni pdf oku, Yoldaş Pançuni PDF yandex, Yoldaş Pançuni PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Yoldaş Pançuni PDF Oku

“Yoldaş Pançuni” gerek konusu, gerekse edebi değeri yönünden okuyucusuna keyif vermenin bunun yanında düşündürücü ve sorgulatıcı özelliğiyle de dikkat çekicidir.

Yervant Odyan’ın hiciv sanatını ve politik mizah ustalığını satır satır hissedeceğimiz eseri “Yoldaş Pançuni” içindeki konular itibariyle hikâyenin geçtiği döneme ışık tutmasıyla da ön planda gözüküyor. Odyan tarafından, Taşnakçı bir Ermeni propagandisti ve eylemcisi olan hayali bir kişiliğin ağzından dönem yansıtılırken Türkiye’deki toplumsal hayata ne biçimde müdahaleler yapıldığına ilişkin de bizlere ipuçları verilmektedir.

Eserde ana temanın işlendiği dönem 1908 Meşrutiyeti sonrası dört yıllık dönemse de, genelde Birinci Dünya Savaşı öncesi -1890’lardan bu yana- mercek altına alınmakta, olaylar ve olgular anlatılırken gerçek yaşanmışlıklardan ve bireylerden beslenilmektedir. İşte bu noktada eser bir kez daha değer kazanıyor ki, o da dönemi çalışacaklar için ve 1915 hadiseleri öncesi yaşanmışlıklara derinlemesine incelemede bulunacaklar için Taşnak Komitesinin düşünce yapısını yansıtması yönünden bir pusula niteliğinde olmasıdır. Bu pusula yardımıyla da binlerce yıllık birikimin ürünü olan Anadolu toplumsal yaşamının bir takım bireylerin eliyle nasıl bozulmaya çalışıldığı mizah penceresinden anlaşılacaktır. 

 

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu