1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Yıkarak Yapmak Pdf indir

Yıkarak Yapmak Pdf indir
0

Yıkarak Yapmak pdf indir, Mimari türünde kaleme alınan Yıkarak Yapmak kitap ile ilgili özet bilgiler. Yıkarak Yapmak kitabı yazar Uğur Tanyeli tarafından kaleme alınmıştır. Yıkarak Yapmak kitabı 13×20 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2017 ebatında olan Yıkarak Yapmak kitabın Ciltsiz Metis Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Yıkarak Yapmak pdf oku, Yıkarak Yapmak PDF yandex, Yıkarak Yapmak PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Yıkarak Yapmak PDF Oku

“Yıkarak yapmaktan söz ediyorum, çünkü genelde ‘ilerici’, ‘öncü’, ‘avangart’ gibi sıfatlarla anılan birden fazla kişi ve yönelim, eskileri gözden çıkaramayan, hatta onları çağdaş olanı gerekçelendirmek için hikmet deposu gibi kullanan argümanlar kelimelerine eklediler. Sonuçta bunların tümü bir tür zombi üretimi. Bu kitap işte o zombileri, o yaşayan ölüleri teşhis etmeye ve tartışmaya yönelik bir çaba.

“Anarşi terimini kullanıyorum, çünkü mimarlık bilgi alanında egemen iktidar yapılarını söylemleri, önyargıları, stereotipleri, inançları sorunlaştırmak istiyorum. Onların çok zayıf düşünce konstrüksiyonları oluşturduğuna inanıyorum. İktidarlarını da paradoksal olarak o zafiyetlerine borçlular. Bunlara inanılır, ikna olunur ve söylemsel ve/yahut tasarımsal pratiklerde bulunmaya fütursuzca devam edilir. İman edilmekten vazgeçilseydi tüm bir düşünsel konstrüksiyonun altı oyulacak, zeminsiz kalınacaktı.

“Çok daha mühim hedefim ise mimarlık söylemlerinde gizli totalitarizm. Mimarlık düşüncesinin çoğu metninde dünyanın mimarın kişisel becerisiyle cennet kılınabileceği gibi totalitaryen bir beklentiden söz edilir ve çoğu zaman bundan hiç hastalık duyulmaz. Böyle bir inanç aslında, tasarlayan öznenin vehmedilmiş iktidarından çok, siyasal otoritenin denetimsiz gerçek iktidarına uzanan kanala su taşıyor. Diktatoryel iddiaların meşrulaştırılması imkânlarını ortaya koyuyor. Şöyle de diyebilirim: Mimarın tasarımsal iktidarı ile siyasal yöneticinin toplum mühendisliği yapma iktidarı içindeki mesafe çok kısa. Her ikisi de toplumsallık üzerinde kurulması amaçlanan bir diktaya özlem duyuyor.”

-Uğur Tanyeli-