1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Yeni Başlayanlar İçin Tezhip 1 Pdf indir

Yeni Başlayanlar İçin Tezhip 1 Pdf indir
0

Yeni Başlayanlar İçin Tezhip 1 pdf indir, Diğer Sanatlar türünde kaleme alınan Yeni Başlayanlar İçin Tezhip 1 kitap ile ilgili özet bilgiler. Yeni Başlayanlar İçin Tezhip 1 kitabı yazar Kolektif tarafından kaleme alınmıştır. Yeni Başlayanlar İçin Tezhip 1 kitabı 19 x 27 sayfadan oluşmakta olup Kuşe ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Yeni Başlayanlar İçin Tezhip 1 kitabın İnkılab Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Yeni Başlayanlar İçin Tezhip 1 pdf oku, Yeni Başlayanlar İçin Tezhip 1 PDF yandex, Yeni Başlayanlar İçin Tezhip 1 PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Yeni Başlayanlar İçin Tezhip 1 PDF Oku

Arka Kapak  Yazısı

 

Kelime manası “altınlamak” olan tezhip, geleneksel sanatların bir dalı olarak günümüze kadar gelmiştir. Yüzsenelerı aşan tarihiyle bu sanat sürekli olarak gelişmeyi sürdürmüştür.

Kadim medeniyetimizin tevhid anlayışının bir tezahürü olarak yaşanan üslûplaştırma tekniği ile asırlardır işlenerek en olgun ve klasik formlarına ulaşmış olan tezhip sanatımızın öğretilmesi ve yaşatılması için günümüze kadar çok gayret gösterilmiştir. Bu gayret meşk usûlü ile usta-çırak ilişkisi içinde yürüyüp giderken bir kılavuz kitaba hep ihtiyaç duyulmuştur.

Elinizdeki kitapta, tezhip sanatının kavramları, tasarım ve kompozisyon için gereklilikleri gibi bilgilerin temel düzeyde bulunması amaçlanmıştır. Bu sanatın tanım ve kısa tarihçesi ile kullanılan âlet ve malzeme bilgisine yer verilmiş, uygulamada çizgi, yaprak, penç, goncagül, hataî, çintemani, kompoziyon ve özellikleri, cetvel-zencerek, tığ, münhani ve yarı üslûplaştırılmış çiçek desenlerinin tarif, çizim ve renklendirmelerinin nasıl yapıldıkları klasik tezhip emsallariyle açıklanmaya çalışılmıştır. 

 

Sanat danışmanı: Ömer Faruk Dere

Kapak ve iç düzen: M. Semih Taneri

Yayın yöneticisi: Hasan Güneş