1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Yalanın Mimarı – Dersim’de Yok Edilişin İnşası 1 Pdf indir

Yalanın Mimarı – Dersim’de Yok Edilişin İnşası 1 Pdf indir
0

Yalanın Mimarı – Dersim’de Yok Edilişin İnşası 1 pdf indir, Etnoloji türünde kaleme alınan Yalanın Mimarı – Dersim’de Yok Edilişin İnşası 1 kitap ile ilgili özet bilgiler. Yalanın Mimarı – Dersim’de Yok Edilişin İnşası 1 kitabı yazar Şerafettin Halis tarafından kaleme alınmıştır. Yalanın Mimarı – Dersim’de Yok Edilişin İnşası 1 kitabı 2. Hamur sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 352 ebatında olan Yalanın Mimarı – Dersim’de Yok Edilişin İnşası 1 kitabın 13,5 x 19,5 Nota Bene Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Yalanın Mimarı – Dersim’de Yok Edilişin İnşası 1 pdf oku, Yalanın Mimarı – Dersim’de Yok Edilişin İnşası 1 PDF yandex, Yalanın Mimarı – Dersim’de Yok Edilişin İnşası 1 PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Yalanın Mimarı – Dersim’de Yok Edilişin İnşası 1 PDF Oku

Çevresinden yüzsenelerca izole yaşayan Dersim’in oluşturduğu gizem, denebilir ki son yüz yıllık zaman diliminin en yoğun ilgi odaklarından birisi olmuştur.

Özellikle son kırk yıllık zaman diliminde başta siyasi alan olmak üzere popüler ve akademik tarih tartışmalarının kayda değer bir bölümünde git gide ısınarak/ısıtılarak gündem olmaya devam etmiştir. Bugün, Dersim’e dair güncel siyasi konularda bile tartışmanın çoğu kez Dersim 1937/38’e bağlanıyor olması, o zamanda yaşananların en azından ana kodlarının bilinmesini zorunlu kılmaktadır.
Türk ve Kürt (resmi) tarihçi ve siyasetçilerin Dersim 1937/38’e yönelik bilgi kaynaklarının aynı olduğunu söylemek enteresan olsa da yanlış olmayacaktır. Ne yazık ki şimdilerde resmi ideolojilerin eksenindeki tarihçi, akademisyen, aydın, sanatçı ve siyasetçinin Dersim’e dair ezberlenmiş tezlerinin mühim bir kısmı gerçek dışı bilgilerden buluşmaktedir.

Oluşan bu ezberin başat referansı -yazdığı iki kitapla- Baytar Nuri’dir. Bunun bunun yanında bu referans, galat-ı ünlü, yani doğru bilinen yanlışlar dizgesi üzerinden bir “sentetik Dersim ezberi”ne neden olmuş, gün geçtikçe derinleşip genişleyen bilgi kirliliği havzası oluşturmuştur.
“Yalanın Mimarı”nda, tarih yazımı ve “38”in ayrıntılı sunumu amaçlanmasa da, Dersim etnik kimliğinin ve “38”in kodları verilmeye çalışılmıştır. Dersim’in otantik yapısı ve diğer toplumlarla olan tarihsel ilişkileri üzerindeki örtü aralanarak, Baytar Nuri’nin referansıyla beslenen “Dersim ezberi”nin toplumsal, siyasal, kültürel alanlardaki yıkıcılığına ve Baytar Nuri’nin “Kim?”liğine dikkat çekilmek istenmiştir.