Edebiyat Kitapları

Yaban Pdf indir

Yaban pdf indir, Roman türünde kaleme alınan Yaban kitap ile ilgili özet bilgiler. Yaban kitabı yazar Yakup Kadri Karaosmanoğlu tarafından kaleme alınmıştır. Yaban kitabı 13 x 19,5 sayfadan oluşmakta olup 214 ile basılmıştır. 2004 ebatında olan Yaban kitabın İletişim Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Yaban pdf oku, Yaban PDF yandex, Yaban PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Yaban PDF Oku

Yaban

Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun en başarılı romanları içinde gösterilen Yaban, ilk defa 1932 senesinde okuyucuyla buluşuyor. Romanda zaman aralığı olarak Birinci Dünya Savaşı’ndan Sakarya Meydan Muharebesi’nin sonuna kadar geçen süre seçiliyor.

Yaban, söz konusu zamanda köylerin ve köylülerin durumunu ele alarak kurtuluş mücadelesine değişik bir perspektiften bakmaya olanak sağlıyor. Yazar bununla birlikte, yarattığı farklı statüdeki karakterlerle aydın-köylü çatışmasını da başarılı bir biçimde kurguya ekliyor.

Anadolu’nun Gözünden Kurtuluş Savaşı Yılları

Yaban’da olaylar, savaş gazisi olan Ahmet Celal’in İstanbul’a dönememesi sebebiyle, Porsuk Çayı kıyısındaki bir köye yerleşmesiyle başlıyor. Ahmet Celal, romanda dönemin aydınlarını görülmektediran karakter olarak okur karşısına çıkıyor. Başkahraman, yedek subay olarak katıldığı Birinci Dünya Savaşı’nda kolunu kaybediyor. Savaşın ardından İstanbul’a dönmek istese de İngiliz işgalinde olan şehre dönemiyor. Emir eri Mehmet Ali’nin davetiyle Porsuk Çayı kıyısındaki köye geliyor.

Yazar buradan ardından aydın-köylü çatışmasını öne çıkarıyor. Kılık kıyafetinden üslubuna kadar köydeki herkesten farklı olan Ahmet Celal’in kendini kabul ettirmesi tabi ki ki kolay olmuyor. Bunun yanında kendisiyle bambaşka bir açıdan dünyaya bakan köylülere, kurtuluş mücadelesiyle alakalı fikirlerini anlatabilmesi de olabilecek olmuyor. Tüm bunların içinde bir de Ahmet Celal’in yüreğine sevda düşüyor.

Yakup Kadri, Yaban adlı eseri ile milli mücadele senelerındaki koşulların zorluğunu bir kez daha gözler önüne çıkarıyor. Kitapta, söz konusu zamanda köylerdeki olanakların kısıtlılığının bunun yanında eğitimsizliğin ve cehaletin yol açtığı sorunlar ile başa çıkmanın kuvvetliğü açık bir biçimde vurgulanıyor. Ayrıca eğitimsiz bir topluluk içerisine yerleştirilen aydın karakter ile olaylara ve durumlara iki yönlü bir bakış açısı sunuluyor.

En Sevilen Kitaplara Hemen Şimdi Sahip Olun!

Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Yaban ile sizleri mücadele senelerının Anadolu köylerine davet ediyor. Yazarın usta kalemiyle yazıya döktüğü eser, toplumsal bakış açısıyla dönemin aydın-köylü çatışmasını ele alırken, Kurtuluş Savaşı’nın hangi koşullarda kazanıldığını gözler önüne çıkarıyor. Türk edebiyatının en iyi eserleri içinde ilk sıralarda gösterilen bu romanı okumak için sepete ilave edin!

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu