1. Anasayfa
  2. Edebiyat Kitapları

Vezir Gambiti Pdf indir

Vezir Gambiti Pdf indir
0

Vezir Gambiti pdf indir, Roman türünde kaleme alınan Vezir Gambiti kitap ile ilgili özet bilgiler. Vezir Gambiti kitabı yazar Walter Tevis tarafından kaleme alınmıştır. Vezir Gambiti kitabı 336 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan Vezir Gambiti kitabın 1. Basım İthaki Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Vezir Gambiti pdf oku, Vezir Gambiti PDF yandex, Vezir Gambiti PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Vezir Gambiti PDF Oku

“Nabokov’un Lujin Savunması ve Zweig’ın Satranç’ı gibi klasiklerin arasına Vezir Gambiti de katılıyor artık.”

The Financial Times

 

Vezir Gambiti, feminizme, satranca, bağımlıklara dair hem bir yetişkinliğe adım romanı hem bir gerilim hikâyesi hem de bir spor macerası. Farklı türlere dokunan ve bir çok konuveyair söyleyecek kelimeleri olan bu roman, bilimkurguyu da suç hikâyeleri kadar rahatlıkla yazabilen, çok yönlü bir akla sahip Walter Tevis’in kaleminden çıkabilirdi yalnızca.

Sekiz yaşında ve hayatta yapayalnız kalmış Beth Harmon diğerleri içinde göze batmayan, sıradan bir çocuktu, ta ki ilk gördüğü andan bu yana aklını çelen bu garip oyunla tanışana kadar. Bu altmış dört karelik tahta üzerinde bambaşka bir gelecekle karşılaşan Beth sıra sıra, her hamlesinde didinip çabalayarak kadınlara kapalı satranç camiasının zirvesini hedeflemekte. Her oyunda rakibinin bunun yanında koca bir geleneğe karşı da hamle yapıyor. Durumu tartıyor, geleceği öngörüyor, rakibinin aklını okumaya çalışıyor ve taşları yerinden oynatıyor. Satrancın siyah beyaz dünyasında zirve dâhilere her zaman açık olsa da gerçekte işler bundan biraz farklı işliyor.

Walter Tevis, Vezir Gambiti’nde zekâ dolu ve usta işi bir oyunu tek bir cinsiyete sıkıştırmaya çalışanları ezip geçerken dâhi bir kadının en az yaptığı hamleler kadar girift iç dünyasını sıkı bir serüvenle anlatıyor.

 

“Beth Harmon muazzam bir karakter. Vezir Gambiti ise Tevis’in yazdığı en kusursuz roman.”

Jonathan Lethem

 

“Vezir Gambiti baştan aşağı keyifli. Birkaç yılda bir, yalnızca zevki ve mahareti sebebiyle tekrar okuduğum kitaplardan.”

Michael Ondaatje