Pdf Kitap Arşivi

Üryan Çıplak Nü Pdf indir

Üryan Çıplak Nü pdf indir, Sanat Prestij türünde kaleme alınan Üryan Çıplak Nü kitap ile ilgili özet bilgiler. Üryan Çıplak Nü kitabı yazar Kolektif tarafından kaleme alınmıştır. Üryan Çıplak Nü kitabı Türkçe – İngilizce sayfadan oluşmakta olup 2015 ile basılmıştır. ebatında olan Üryan Çıplak Nü kitabın Pera Müzesi Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Üryan Çıplak Nü pdf oku, Üryan Çıplak Nü PDF yandex, Üryan Çıplak Nü PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Üryan Çıplak Nü PDF Oku

Üryan, çıplak , Nü : Türk Resminde Bir Modernleşme öyküsü sanatta portre, manzara, natürmort gibi belli başlı tülerden birisi olan nü resmin modern Türk sanatındaki gelişim sürecine odaklanıyor. Sergide bir araya gelen fotoğrafların sunduğu zengin üslup çeşitliliği, çıplak insan bedeninin Türk ressamlar için bir konu olmaktan öte, şekilsel bir arayışın temeli olduğunu, tek başına sanatsal bir ifade aracı olarak gündeme geldiğini gözler önüne çıkarıyor. Öğrencilik zamanında sanatçıların önündeki en çetin sınav olan insan bedeni, üretim sürecinde öte yandan Batı sanatının modernist eğilimlerini izlerken öte yandan özgün bir dil daha da ilerletmeye çalışan birden fazla sanatçı için yeni arayışların ana esin kaynağı olarak karşımıza çıkıyor.

Sergi kataloğu, küratör Ahu Antmenin makalesi üzerinden Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan zamanda sanaçı kimliğinin oluşumunu, mahremle özdeşleştirilmiş kadın bedenine yönelik cinsellikten arınmış bir algı geliştirmenin kuvvetliklerini , modern kimlik algısında sanat ve nü içinde kurulan bağlantıları üşündüren bu resimler aracılığıyla , Türkiye’nin modernleşme öyküsünün ardındaki görsel macerası hayal etmemize olanak tanıyor.

Bare, Naked, Nude: A Story of Modernization in Turkish Painting focuses on the evolution of nude painting as one of the foremost genres alongside portraiture, landscape, and still life in Turkish modern art. The rich diversity of styles represented in the paintings that come together in this exhibition reveal that the nude, far from being a subject for Turkish artists constitutes a means of expression fundamental in the search for form. The most challenging trial for artists in their student years, the human body emerges as a central source of inspiration in both the pursuit for modernist tendencies in Western art and in the efforts to articulate an individual artistic language.

The exhibition catalogue, through the essay of the curator, Ahu Antmen and the selected paintings offer us the possibility to envisage the visual adventure behind Turkey’s story of modernization, providing an insight into the formation of artistic identity in the period extending from the Ottoman Empire to the Republic, the challenges of transforming the perception of the female body from a framework of privacy to that of a desexualized object and the connections between the art and the nude in the perception of a modern identity.

Sayfa Sayısı: 205

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe / İngilizce
Yayınevi: Pera Müzesi Yayınları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu