1. Anasayfa
  2. Felsefe Kitapları

Üniversiteler ve Felsefe Pdf indir

Üniversiteler ve Felsefe Pdf indir
0

Üniversiteler ve Felsefe pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Üniversiteler ve Felsefe kitap ile ilgili özet bilgiler. Üniversiteler ve Felsefe kitabı yazar Schopenhauer tarafından kaleme alınmıştır. Üniversiteler ve Felsefe kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2008 ile basılmıştır. ebatında olan Üniversiteler ve Felsefe kitabın Say Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Üniversiteler ve Felsefe pdf oku, Üniversiteler ve Felsefe PDF yandex, Üniversiteler ve Felsefe PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Üniversiteler ve Felsefe PDF Oku

Üniversiteyi kuran felsefe bugün üniversitenin neresinde? Bir zamanlar üniversitenin kapısından neyin içeri alınıp neyin alınmayacağına tek başına karar veren felsefe bugün içeri alınmak için kimlerin kapısında bekliyor? Kendisine zoraki tahsis edilen ve pek kimsenin itibar etmediği izbe köşede felsefe sevdalılarına felsefe adı altında ne sunuluyor?

Henüz yaşamayan ve hedefine halen erişmemiş, onun yolunu dahi kesin bilmeyen bir bilgi dalı – hatta bizzat olabilirliği hâlâ tartışma konusu olan, bundan dolayı karşı karşıya geldiğı her engelde her seferinde dönüp varlığını sorgulama ihtiyacı duyan bir bilgi dalı bugün orada nasıl katılaşıp donmuştur? Ama bunun yanı sıra bütün bilimlerin temelinde yer alması ve bu yüzden en başta ulaşılması gereken, bilimden bilgiden öte bir şey olan felsefenin yerini bugün ne almıştır?

Bu sorular her şeyin altüst olduğu ve yerinden edildiği bugünün dünyasının soruları değildir. Geçmişi hayıflanarak hatırlayan sorular hiç değildir. Felsefenin en görkemli çağlarından biri olarak görünen 19. yy. Almanyası’nda, her ne kadar doğrudan bu sorular için yola çıkılmamışsa da yol üzerinde sorma ihtiyacı duyulan sorulardı ve daha o zaman felsefenin üniversitelerle, üniversitelerin devletle ilişkisini irdelemeyi amaçlıyordu.

Schopenhauer, Fichte, Schelling ve Hegel felsefelerine karşı en keskin polemik yazılarından birinde, bugün muhatabını dahi bulamayacak bundan dolayı naiflikten öteye gidemeyecek bu soruların yanıtlarını aramaktadır. Ve dizinin diğer kitaplarında olduğu gibi bunda da meseleyi laf kalabalığına boğmadan, olabildiğince yalın, doğrudan, diğer yandan soyut form içinde kalmaksızın bolca misallendirerek, vurucu, çarpıcı hatta kışkırtıcı bir dille yapmaktadır bunu.

Sayfa Sayısı: 126

Baskı Yılı: 2008

Dili: Türkçe
Yayınevi: Say Yayınları