1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Umur Bey’den Atatürk’e Efelik Pdf indir

Umur Bey’den Atatürk’e Efelik Pdf indir
0

Umur Bey’den Atatürk’e Efelik pdf indir, Sosyoloji türünde kaleme alınan Umur Bey’den Atatürk’e Efelik kitap ile ilgili özet bilgiler. Umur Bey’den Atatürk’e Efelik kitabı yazar Etem Oruç tarafından kaleme alınmıştır. Umur Bey’den Atatürk’e Efelik kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Umur Bey’den Atatürk’e Efelik kitabın Türkçe Berfin Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Umur Bey’den Atatürk’e Efelik pdf oku, Umur Bey’den Atatürk’e Efelik PDF yandex, Umur Bey’den Atatürk’e Efelik PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Umur Bey’den Atatürk’e Efelik PDF Oku

Arka Kapak Yazısı

 

Efelik zor iştir; haksızlığa, zulme, baskıya isyandır. Onurlu bir dik duruş, bir başkaldırı destanıdır.  Ege’de efelik Umur Bey’le başlar, Mustafa Kemal Atatürk’le biter. Yedi yüz yıllık bir zamanda çeşitli aralıklarla Ege’de yaşar. Bazı zaman Börklüce Mustafa, Birgili Cennetoğlu, Atçalı Kel, Sinanoğlu, Yörük Osman, Çakıcı olup dağlara çıkar.  Bazı zaman de Kurtuluş Savaşı senelerında Demirci Mehmet Efe, Yörük Ali Efe olup Ege’de düşmana meydan okur.

Umur Bey, efelerin efesidir. Ege’de efelik teşkilatını kuran kişidir. Hayatının tamamı cephelerde geçen Umur Bey, halen on altı yaşındayken Aydınoğulları’nın başbuğu olan babası Mehmet Bey tarafından İzmir’e vali olarak atanmıştır. Döneminde birden fazla kitap Türkçeye çevrilmiştir. Fatihten 115 yıl önce, Mora Yarımadası’nda gemileri karadan yürütmüş, Ege’yi Türk gölü haline getirmiştir.

Efeleri yazmaya başlarken Umur Bey’den Atatürk’e efelik diyerek yola çıkmıştık. Atatürk’ün baba soyu da Aydınoğulları zamanında Ege’ye gelen, Yavuzköy, Söke yöresine yerleşen, Kızılhafızlar lakaplı bir yörük boyudur. Söke’den baba soyu Selanik’e, ana soyu ise Karamanoğullarından Selanik’e gelmiştir. Mustafa Kemal’in damarlarındaki efe kanı hep harlamıştır.  Ölümünden önce Sarı Zeybek oyununu çaldırarak, bir yay gibi sıçrayıp efe oyunu oynaması kimbilir, belki de genlerin açığa vurmasıdır.

Ege yöresinde, “Zefiros” diye bir söz mevcuttur. “Ege’de esen gençlik rüzgârı” anlamında kullanılır. Bu rüzgâr insanları iri, diri, uzun ömürlü, dikbaşlı yapar.  Umur Bey’le başlayan efelik tarihi, Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyetini kurmasıyla bitmiş, efelik efendiliğe dönüşmüştür. Efelik artık Atatürk’ün yolundan giderek, balakalı, çağdaş yurttaş olmaktan geçmektedir.

 

 

* Berfin Yayınları, Berfin Basın Yayın’a aitttir.