Pdf Kitap Arşivi

Ülkelerin Tarihleri Pdf indir

Ülkelerin Tarihleri pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Ülkelerin Tarihleri kitap ile ilgili özet bilgiler. Ülkelerin Tarihleri kitabı yazar Peter Furtado tarafından kaleme alınmıştır. Ülkelerin Tarihleri kitabı 320 sayfadan oluşmakta olup Kuşe ile basılmıştır. 18,6 x 24,6 ebatında olan Ülkelerin Tarihleri kitabın 1. Basım Yapı Kredi Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Ülkelerin Tarihleri pdf oku, Ülkelerin Tarihleri PDF yandex, Ülkelerin Tarihleri PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Ülkelerin Tarihleri PDF Oku

Küresel tarihler, genelde tek bir yazarın ve tek bir perspektifin dar yönünden yazılır, bu da kaçınılmaz olarak önyargıya yol açar. Peki, dünyanın farklı ülkelerindeki yazarlar ve vatandaşlar kendi tarihlerini nasıl görmektedirler? Bakış açılarını hangi temel olaylar ve etkiler şekillendirmiştir? Yabancı yorumcuların görüşleri ne kadar doğrudur?

Ülkelerin Tarihleri, ulusal tarihleri “içeriden bir bakışla” anlatan ilk kitaptır. Yirmi sekiz ülkeden yirmi sekiz ileri gelen yazar ve araştırmacı, kendi ulusal tarihinin düşünce ve araştırma ürünü, merak uyandırıcı ve çoğu zaman coşkulu bir tarihçesini sunuyor. Ülkeler, her kıtayı ve her devlet şekilini temsil edecek biçimde seçildi: büyüklü ufaklü olgun demokrasiler, dinsel otokrasiler; binlerce senedir var olan devletler ve 20. yüzyıl gibi yakın bir tarihte doğanlar. Bu ülkelerin tamamı dünya nüfusunun üçte ikisini oluşturur. Misal verilecek olursa ABD’de ulusun “tarihsiz olduğu” miti hâlâ kuvvetlidür; fakat Çin’de tarihin üç bin yıllık emperyal otoriteyi meşrulaştırmakta mühim rol oynadığı görülüyor. Avustralya, Rusya ve Japonya gibi birbirinden fazla farklı ülkelerde, ders kitaplarının içerikleri üzerine “tarih savaşları” şiddetle sürüyor. İran ve Mısır gibi ülkeler, şimdilerde hiçbir biçimde karşılık bulamayan ihtişamlı tarihleriyle kutsanmış veya lanetlenmiştir; Almanya gibi ülkelerse yakın geçmişin ıstırabına yaklaşmanın ve onunla uzlaşmanın yollarını bulmalıdır.

Dünyamıza hem renk katan hem de onu tehlikeye atan kültürel ve siyasi değişiklikları anlamak için bu temel ulusal hikâyelerin değerini bilmeliyiz. Önemli hadiseleri listeleyen zaman çizelgeleri ve geniş bir yelpazede, itinayla seçilmiş illüstrasyonlar çeşitli ve geniş kapsamlı açıklamaları desteklemektedir. Düşünmeye yönelten bu güvenilir ve özgün kitap Modern Çağ için elzem bir başucu kitabı.

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu