1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Türkiye’de Balık ve Balıkçılık Pdf indir

Türkiye’de Balık ve Balıkçılık Pdf indir
0

Türkiye’de Balık ve Balıkçılık pdf indir, Avcılık türünde kaleme alınan Türkiye’de Balık ve Balıkçılık kitap ile ilgili özet bilgiler. Türkiye’de Balık ve Balıkçılık kitabı yazar Karekin Deveciyan tarafından kaleme alınmıştır. Türkiye’de Balık ve Balıkçılık kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2006 ile basılmıştır. ebatında olan Türkiye’de Balık ve Balıkçılık kitabın Aras Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Türkiye’de Balık ve Balıkçılık pdf oku, Türkiye’de Balık ve Balıkçılık PDF yandex, Türkiye’de Balık ve Balıkçılık PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Türkiye’de Balık ve Balıkçılık PDF Oku

1910-1917 senelerı içinde İstanbul Balıkhanesi müdürlüğü ve ardından da balık işleri başmüfettişliği yapmış olan Karekin Efendi Deveciyan’ın (1867, Harput – 1964, İstanbul), İstanbul’da, 1915’te Osmanlıca, 1926’da ise geliştirilmiş Fransızca basımı yapılan Türkiye’de Balık ve Balıkçılık adlı eseri Türkiye’de balıkçılık hususunda yazılmış en mühim eserlerin başında gelir. Eser, konuyla ilgilenen herkesin takdirini kazanmış olmasının bunun yanında, son senelerda sayıları hızla artarak yayımlanan balık ve balıkçılıkla alakalı kitapların hemen hepsinin başvuru kaynağı da olmuştur.

Türkiye’de Balık ve Balıkçılık, bölgesindeki ilk çalışmadır. Yazarının konuya olan hâkimiyeti, büyük tecrübesinin ürünü olarak verdiği ayrıntılı bilgiler, yaptığı hassas çizimler, bugün onu yalnızca balıkçılık alanında değil, folklorik ve tarihsel bakımlardan da benzersiz bir eser olarak değerlendirmemize neden olacak kadar mühimdir. Avrupa bilim çevrelerinde de takdirle karşılanan eser, Türkiye’deki deniz ve tatlısu balıklarıyla deniz canlılarını, av aletleriyle volileri, dalyanları, göl ve akarsularla alakalı bilgilerle avlanma metotlarıni içererek, balıkçılık konusuna ilgi duyan herkes için zengin bir kaynak oluşturur. Eserin değerini tarihçi Reşat Ekrem Koçu, ünlü eseri İstanbul Ansiklopedisi’nin dördüncü cildinde şu sözlerle teyit eder:
“Balık ve Balıkçılık” milli kütüphanemizde benzerine ender rastlanan muazzam eserlerdendir; kendi mevzuunda ise tek eserdir.

Bugün, Türkiye balıkları ve balıkçılığı hususunda Karekin Deveciyan’ın bu dev eseri kadar zengin ve canlı ayrıntılarla bezeli bir kitabın hâlâ yazılamadığını iddia etmek abartılı sayılmaz.

Sayfa Sayısı: 567

Baskı Yılı: 2006

Dili: Türkçe
Yayınevi: Aras Yayıncılık