1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Türk Mizah Ekolojisi Pdf indir

Türk Mizah Ekolojisi Pdf indir
0

Türk Mizah Ekolojisi pdf indir, Mizah Romanı – Öykü türünde kaleme alınan Türk Mizah Ekolojisi kitap ile ilgili özet bilgiler. Türk Mizah Ekolojisi kitabı yazar Azem Sevindik tarafından kaleme alınmıştır. Türk Mizah Ekolojisi kitabı 367 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan Türk Mizah Ekolojisi kitabın 1. Basım Ötüken Neşriyat tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Türk Mizah Ekolojisi pdf oku, Türk Mizah Ekolojisi PDF yandex, Türk Mizah Ekolojisi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Türk Mizah Ekolojisi PDF Oku

Aristoteles “İnsan gülmeyi bilen tek canlı varlıktır!” der. François Rebelais de Gargantua’nın başlangıcına “İnsanı insan yapan gülmektir!” sloganını yerleştirir. Lakin mizah yalnızca gülme ve kahkahayla sınırlandırılamaz. Mizahın ekolojisinde eleştiri, eğlence kültürü, grup kültürü, kültür ortamları, kültür ekonomisi, iletişim, üstünlük, rahatlama, pozitiflik ve negatiflik, statü, bağlamsal işlev, imaj, mizah ustaları ve tasarımcıları gibi kavramlar bulunur.

Bir ürün gibi sosyal üretim fabrikaları olan mizah kendi bağlamında ustalarının eliyle üretilir ve ekolojiye sunulur. Bu fabrikalar grup kültürünün oluşabildiği her türlü açık ve kapalı mekânlar olabilir. Kumaşı, kesimi ve tarzı iyiyse uzun süreli yaşama şansı bulur. Halkın hafızasında yer edinmesi, kültürel alan ve kodlara sızmasıyla patentini alır. Bu patentler ulusal hafızada Nasreddin Hoca, Keloğlan, Karagöz, Temel, İncili Çavuş, Bektaşi şeklinde markalanır.

Türk halkının gruplar içinde oluşturulan, yazılı ürünleri halen oluşmamış mizah geleneklerinin zamanında yapılmaması, bir araya gelen ve gelişen yeni mizah yapma şekillerinin ve ürünlerinin görmezden gelinmesi Türk mizah çalışmalarının kilitlendiği bir noktaydı.

Bu çalışmada tarihsel seyrinde mizaha karşı yüklenen farklı anlamlandırma çabaları verilmiştir. Güncel Türk mizahının ekolojik durumu ise halk ve kültür incelemeleri, halk grupları, gülme yasaları, icra mekanlarının cinsiyeti, politika, ilgiler, deneyimler, tipler, yemek ve oyun kültürü, dil, kültür ekonomisi, sözlü, yazılı ve elektronik kültür ortamı gibi meseleler üzerinden ele alınmıştır.