1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Turhan Selçuk Seçkisi: İnsan Denen Garip Hayvan Pdf indir

Turhan Selçuk Seçkisi: İnsan Denen Garip Hayvan Pdf indir
0

Turhan Selçuk Seçkisi: İnsan Denen Garip Hayvan pdf indir, Karikatür türünde kaleme alınan Turhan Selçuk Seçkisi: İnsan Denen Garip Hayvan kitap ile ilgili özet bilgiler. Turhan Selçuk Seçkisi: İnsan Denen Garip Hayvan kitabı yazar Turhan Selçuk tarafından kaleme alınmıştır. Turhan Selçuk Seçkisi: İnsan Denen Garip Hayvan kitabı 88 sayfadan oluşmakta olup Kuşe ile basılmıştır. 17 x 22 ebatında olan Turhan Selçuk Seçkisi: İnsan Denen Garip Hayvan kitabın 1. Basım Desen Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Turhan Selçuk Seçkisi: İnsan Denen Garip Hayvan pdf oku, Turhan Selçuk Seçkisi: İnsan Denen Garip Hayvan PDF yandex, Turhan Selçuk Seçkisi: İnsan Denen Garip Hayvan PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Turhan Selçuk Seçkisi: İnsan Denen Garip Hayvan PDF Oku

Turhan Selçuk’tan insan doğasını hicveden karikatürler…

“Turhan Selçuk Seçkisi”, Türkiye’de sözsüz karikatürün öncüsü olan Turhan Selçuk’un mizahını genç nesillere tanıtıyor; büyük ustanın kendi zamanının çok ötesindeki çizgilerine değişik bir bakış imkânı sunuyor.

Üç ciltlik seçki, sanatçının seneler içinde çeşitli kitaplarda ve mecralarda yayımlanan siyah beyaz karikatürlerini ayrıntılı bir kataloglama ve tematik düzenleme çalışmasının ardından yeniden gün yüzüne çıkarıyor.

İnsan Denen Garip Hayvan, Selçuk’un 1951-2001 senelerı içinde Türkiye’nin ve dünyanın seçkin gazete ve dergilerinde kendine yer bulan, bazıları farklı dönem ve mecralarda tekrar tekrar yayımlanarak yankı uyandırmış 86 karikatürünü bir araya getiriyor.

İnsan Denen Garip Hayvan’da, gelmiş geçmiş en “yırtıcı” canlının kendini “daha insan” yapma çabasını çizgilere döken Turhan Selçuk, insan doğasının açgözlü ve şiddete meyilli yapısını incelikle hicvediyor. Kitaptaki seçki kadın-erkek ilişkilerindeki yozlaşmadan kültürün metalaşması ve sanatta yabancılaşmaya, bilim ve teknolojideki gelişmelerin toplumdaki yansımalarından sporun ve özellikle de futbolun siyasetle kesişmesine kadar, insana dair hemen her konuya eğiliyor. Seçki bunun bunun yanında plansız göçün körüklediği çarpık kentleşme, doğanın altüst olan dengesi, insanın uzayla imtihanı gibi meseleleri de gündeme alarak elli yıllık dünya düzeninde gerçekte çok az şeyin değiştiğini açığa vuruyor.

Sanat yaşamı boyunca karikatürün ne olduğu ve ne olması gerektiği üstüne kafa yoran Selçuk, toplumsal öngörü kabiliyeti ve zamanının ötesindeki eserleriyle günümüz okurlarını şaşırtmayı sürdürüyor.

“İnsan Gülen Hayvandır.”