1. Anasayfa
  2. Felsefe Kitapları

Toplum Sözleşmesi ya da Siyaset Hukuku İlkeleri Pdf indir

Toplum Sözleşmesi ya da Siyaset Hukuku İlkeleri Pdf indir
0

Toplum Sözleşmesi veya Siyaset Hukuku İlkeleri pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Toplum Sözleşmesi veya Siyaset Hukuku İlkeleri kitap ile ilgili özet bilgiler. Toplum Sözleşmesi veya Siyaset Hukuku İlkeleri kitabı yazar Jean – Jacques Rousseau tarafından kaleme alınmıştır. Toplum Sözleşmesi veya Siyaset Hukuku İlkeleri kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2008 ile basılmıştır. ebatında olan Toplum Sözleşmesi veya Siyaset Hukuku İlkeleri kitabın Say Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Toplum Sözleşmesi veya Siyaset Hukuku İlkeleri pdf oku, Toplum Sözleşmesi veya Siyaset Hukuku İlkeleri PDF yandex, Toplum Sözleşmesi veya Siyaset Hukuku İlkeleri PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Toplum Sözleşmesi veya Siyaset Hukuku İlkeleri PDF Oku

Jean-Jacques Rousseau bir özgürlük filozofudur. Bu bağlamda sivil toplumun çelişkilerini sorgulamış ve bu sorgulamayı gerçek-leştirirken de “insan-yurttaş, doğa-toplum, kır-kent ilişkilerini” öne çıkarmıştır. Onun felsefesinde insan doğuştan iyidir ama, toplum ta-rafından asıl doğasından uzaklaştırılmış ve doğal özgürlüğünü yitirmiş bir konumdadır. Rousseau’nun ereği, toplumda dolayımsız birliğin yeniden kurulması maksadıyla bireylere gerçek bir toplum anlaşmasi sunarak sivil özgürlüğün sağlanmasıdır.

“18. yüzyılın sonunda Rousseau’nun düşüncelerinden etkilen-memiş insan kalmamıştır. Bu denli büyük bir etki yaratabilmek için, en derin anlamıyla kuşağının temsilcisi ve sözcüsü olmak gerek-mektedir. Rousseau sıradan insanlardan biridir ve onlar içinden ilk konuşandır; halk için konuşurken kendisi için konuşmuştur.” O, 18. yy’da “cumhuriyetçi” istemleri köktenci bir biçimde dile getiren ilk düşünürdür ve bu bağlamda reformist nitelikli diğer Aydınlanma düşünürlerinden ayrılır. Goethe’nin dediği gibi, “Voltaire nasıl bir dünyanın sonuysa,
Rousseau da bir dünyanın başlangıcıdır.”

Bütün Yapıtların ikinci kitabı olan Toplum Sözleşmesi, Robert Derathé’ye göre düşünürün en fazla okunan yapıtlarından bir diğerideğildir hiç şüphesiz, ama belki de en fazla incelenen yapıtıdır ve sürekli olarak olarak yeni yorumları yapılmaktadır ki bu, kitabın şimdilerde de ne denli güncel içerikli olduğunu gösterir. XIX. yüzyıl Fransası’nda egemen olan liberalizmin yandaşları Toplum Sözleşmesi’nden yalnızca onu çürütmek için söz etmişlerdir. Almanya’da ise Kant, Fichte ve Hegel Toplum Sözleşmesi’nin hayranlarıdır. Yapıtı filozof gözüyle yorum-lamışlar, kitabın en zor kavramlarının gerçek anlamlarını görülmektedir-maya çalışmışlar ve bu yapıtı siyaset felsefesinin klasik yapıtların dan biri olarak selamlamışlardır.

Sayfa Sayısı: 192

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe
Yayınevi: Say Yayınları