1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Tersten Perspektif Pdf indir

Tersten Perspektif Pdf indir
0

Tersten Perspektif pdf indir, Sanat Tarihi ve Kuramı türünde kaleme alınan Tersten Perspektif kitap ile ilgili özet bilgiler. Tersten Perspektif kitabı yazar Pavel Florenski tarafından kaleme alınmıştır. Tersten Perspektif kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2000 ile basılmıştır. ebatında olan Tersten Perspektif kitabın Metis Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Tersten Perspektif pdf oku, Tersten Perspektif PDF yandex, Tersten Perspektif PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Tersten Perspektif PDF Oku

Bir an için gözlerinizi yumun, sonra açın. Gözleriniz sizi merkeze koyan bir tablo serer önünüze: Uzaktaki şeyler küçülür, öndeki nesneler arkadakileri kapatır, uzaklaşan yatay çizgiler birbirine yaklaşır. Alışılmış bir algıdır bu. Her insanın böyle gördüğünü kendiliğimizden kabul ederiz. Sanat yapıtından da bu algımızı taklit etmesi beklenir. Pek çok resim bu algımızı bir yasa haline sokarak, nesneleri ve mekanı perspektife uygun olarak temsil eder. Güzel resimde, perspektife uyulmuş mu diye bakarız, veya çocuklardan daha güzel resim yapmalarını beklerken perspektife uygunluk ararız.

Florenski’nin 1920 tarihli metninin sorguladığı tam da budur. Perspektif ilk anda varsaydığımız kadar “doğal” mı? Bizans ikonalarını veya Mısır kabartmalarını yapanlar gerçekten perspektifi bilmiyor veya yapmayı beceremiyorlar mıydı? Perspektif, bir görme şekili olarak ne zaman, niçin ve nasıl bir yasa halini aldı?

20.yüzyılın başına ait bu metnin anlamı nedir? Burada, bugün, bizler için ne anlam taşıyabilir? Zeynep Sayın’ın bunu irdeleyen Sunuş’uyla yayımlıyoruz Tersten Perspektif’i.

Sayfa Sayısı: 143

Baskı Yılı: 2013

Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık