1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Teknolojinin Evrimi Pdf indir

Teknolojinin Evrimi Pdf indir
0

Teknolojinin Evrimi pdf indir, Bilim Tarihi ve Felsefesi türünde kaleme alınan Teknolojinin Evrimi kitap ile ilgili özet bilgiler. Teknolojinin Evrimi kitabı yazar George Basalla tarafından kaleme alınmıştır. Teknolojinin Evrimi kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2013 ile basılmıştır. ebatında olan Teknolojinin Evrimi kitabın Doğu Batı Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Teknolojinin Evrimi pdf oku, Teknolojinin Evrimi PDF yandex, Teknolojinin Evrimi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Teknolojinin Evrimi PDF Oku

Stanley Kubrick, 2001: A Space Odyssey filminin girişinde insanlığın şafağında bir su birikintisi etrafında verilen mücadeleyi betimlerken, bir kemik parçasını silah olarak önceden defalarca test etmiş, topluluğun geri kalan üyelerine göre belki biraz cesur, biraz daha farklı düşünen üyesinin öncülüğünde kazanılmış İlkçağ’a özgü bir savaşı anlatır. Zaferin getirdiği coşkuyla bu öncü kahraman, silahını havaya fırlatır ve bu silah gizemli bir değişim içinde, şeklen de benzediği bir uzay aracına dönüşür.

 

Bilim tarihçisi George Basalla, teknoloji ve teknoloji tarihi alanında yapılmış bütün mühim kaynakları tarayarak yaptığı çalışmasının ışığında konuyu toplumsal, ekonomik, kültürel, antropolojik, bilimsel ve askerî tüm yönleriyle konu alıyor. 

 

Bu bağlamda Basalla, teknolojik değişim neden ve nasıl gerçekleşir sorusu etrafında üç temel üzerine yoğunlaşır. Bunlar: Çeşitlilik, “insan ürünü şeyler neden bu kadar çok çeşitlidir?”; gereksinim, “ihtiyaç icadın anasıdır”; teknolojik evrim, “ürünlerin ortaya çıkışı, sürekli olarakliği ve ayıklanması-kullanımdan kalkması.

 

Gene bu esaslar üzerinde şu sorular ele alınır: Bilimsel keşifler ve teknolojik değişme ile toplumsal, kültürel, ekonomik ve askerî ihtiyaçlar içinde nasıl bir bağ mevcuttur? Teknolojik buluş birkaç dahinin eseri midir, yoksa bir çok bileşeni olan karmaşık bir toplumsal süreç midir? Watt, Bell, Edison, Maxwell, Hertz, Marconi, Wright kardeşler gibi öncüleri görülmektediran motivasyonlar ve koşullar nelerdi? Doğu ile Batı’yı birbirinden ayıran bilimsel ve teknolojik uçurumun kaynağı nedir? Neden matbaa, barut ve pusula ilkin Çin’de meydana geldiği halde Batı’daki gibi bir kültürel ve teknolojik değişime yol açmadı?… Teknolojinin Evrimi bunun yanı sıra bir uygarlık tarihi kitabıdır.