1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Taşa Kazınan Tarih Pdf indir

Taşa Kazınan Tarih Pdf indir
0

Taşa Kazınan Tarih pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Taşa Kazınan Tarih kitap ile ilgili özet bilgiler. Taşa Kazınan Tarih kitabı yazar Erhan Aydın tarafından kaleme alınmıştır. Taşa Kazınan Tarih kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Taşa Kazınan Tarih kitabın Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Taşa Kazınan Tarih pdf oku, Taşa Kazınan Tarih PDF yandex, Taşa Kazınan Tarih PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Taşa Kazınan Tarih PDF Oku

Batıda Hazar Denizi’nden başlayıp doğuda Çin Seddi’ne kadar uzanan, kuzeyde Sibirya’ya güneyde İran, Hindistan ve Çin’e komşu olan uçsuz bucaksız, görkemli topraklar… Göktürkler işte böylesine muazzam bir coğrafya ve iklim içinde, Ötüken’de dünyaya geldi. Kuruluş günlerinden bu yana dağları, ırmakları ve nice büyük ovaları hâkimiyet sahalarına katan Göktürkler; Türk adını tarihte ilk defa kullanan bir devlet olarak kendilerinden sonrasına çok büyük bir miras bıraktılar. Bu miras, bir çok büyük devletin ve medeniyetin doğması için de kaynak oldu.

Eski Türk yazıtları, Türk adının taşlara yazıldığı ve bundan dolayı Türklerin pusulası olmuş anıtlardır. Türk runik harfleri adı verilen alfabeyle taşlara, kayalara ve diğer sert cisimlere yazılan her şey Türklerin yazılı ilk belgeleri olarak değerlendirilmiştir. 1893 senesinde V. Thomsen tarafından çözülen bu alfabe ile yazılmış metinler üzerinde o günden bugüne dek sayısız çalış­ma yapılmıştır ve hâlâ yeni gelişmeler ışığında araştırmalar sürmektedir.

Prof. Dr. Erhan Aydın’ın Türklerin ağır bozkır şartlarında vücuda getirdiği ilk yazılı bel­gelerinde bulunan duygularını, düşüncelerini, sevinçlerini ve hüzünlerini Türk oku­yucusuna tanıtabilme gayretiyle hazırladığı Taşa Kazınan Tarih; hem Türk runik harflerine değinmesiyle hem de tüm yazıtları tarihî süreç içinde değerlendirmesiyle eşine rastlanmayan bir niteliğe sahip. Türklerin en eski dönemlerindeki anayurtları ve Türk adının kullanım alanlarından başlayan kitap; Türk runik alfabesi, eski Türk yazıtları üzerine çalışmalar, yazıtların yazılış ve dikiliş amaçları, Köktürk ve Uygurların başkenti Ötüken üzerinden ilerliyor. Köktürk ve Uygur dönemleri ile Yenisey yazıtlarının Türk dili, tarihi ve kültürüne katkılarını inceleyerek sona eriyor.

Taşa Kazınan Tarih; kaynaklarıyla, muhtevasıyla ve üslubuyla Türk tarihçiliğinin medar-ı iftiharı olacak çok nitelikli bir eser…