Pdf Kitap Arşivi

Tanrı Yaratan Toprak Anadolu Pdf indir

Tanrı Yaratan Toprak Anadolu pdf indir, Arkeoloji türünde kaleme alınan Tanrı Yaratan Toprak Anadolu kitap ile ilgili özet bilgiler. Tanrı Yaratan Toprak Anadolu kitabı yazar İsmet Zeki Eyüboğlu tarafından kaleme alınmıştır. Tanrı Yaratan Toprak Anadolu kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2007 ile basılmıştır. ebatında olan Tanrı Yaratan Toprak Anadolu kitabın Derin Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Tanrı Yaratan Toprak Anadolu pdf oku, Tanrı Yaratan Toprak Anadolu PDF yandex, Tanrı Yaratan Toprak Anadolu PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Tanrı Yaratan Toprak Anadolu PDF Oku

Bütün Akdeniz uygarlıklarının beşiği Anadolu’dur, düş değil, bir gerçek, bir tarih oluşumudur bu. Bilgece düşüncenin, sanat yaratmalarının, dinlerin yerden ot bitercesine bittiği, kaynaştığı, çevreye yayıldığı bir yerdir Anadolu. Mezopotamya medeniyetinin Anadolu uygarlığından eski olduğunu, tarihin Sümerlerle başladığını savunan görüşler, düşünceler mevcuttur. Lakin, bilimsel düşüncenin, belli bir anlayış yönünden varlık bütününe, evrene, insana bakmanın Anadolu dışında geliştiğini, dünyaya geldiğunu en ufak belgelere dayanarak ileri sürebilecek bir yetkili yoktur.

Binlerce yıllık toprağımız, yurdumuz öylesine zengin, öylesine eli açık ki çalan çalana vuran vurana tarih varlıklarımızı, sanat değerlerimizi, daha doğrusu özümüzü, bizi biz yapanı, bize kimlik kişilik kazandıranı.

Yerin altından çıkan Urartu tanrılarını, Hitit tanrılarını, onların görevlerini, adlarını, işlerini güçlerini bilenler, eski Anadolu insanları, o dinlere tapanlar birer bilginiymişler? Hangi tanrı mevcuttur yalnız bilginler için doğmuş? Hangi dini bilginler yaratmış, türetmiş? Eskiçağ Anadolu tanrılarının adlarını, görevlerini, niteliklerini açıklamak pek de bilgin işi değildir. Emek ister yalnız. Hititlerin, Arinna ilinin güneş tanrıçası Vuruşemu’nun adını öğrenmek istiyorsanız bilgin olmak gerek değil ufak bir ilgi yeter de artar bile. Urartu’ların büyük savaş tanrısı, koruyucu tanrısı Haldi’nin ne olduğunu bilmek için uzun seneler bilimsel çalışmalara dalmak, toz yutmak iş değil artık.

Sayfa Sayısı: 368

Baskı Yılı: 2007

Dili: Türkçe
Yayınevi: Derin Yayınları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu