1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Suyun Hikayesi Pdf indir

Suyun Hikayesi Pdf indir
0

Suyun Hikayesi pdf indir, Popüler Bilim türünde kaleme alınan Suyun Hikayesi kitap ile ilgili özet bilgiler. Suyun Hikayesi kitabı yazar Eşref Atabey tarafından kaleme alınmıştır. Suyun Hikayesi kitabı 14 x 23 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Suyun Hikayesi kitabın Asi Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Suyun Hikayesi pdf oku, Suyun Hikayesi PDF yandex, Suyun Hikayesi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Suyun Hikayesi PDF Oku

Arka Kapak Yazısı

 

Suyun nasıl dünyaya geldiğunu, nasıl hastalandığını, nasıl yaşlıladığını, nasıl öldüğünü ve gelişen uygarlığın onu nasıl yok ettiğini biliyor muyuz? 

 

1906’da Pavlo Valencia altın aramak için Meksika’dan Kaliforniya’ya gitme cesareti gösterdi. Hiç suyu olmadan bir hafta hayatta kaldı; kurtarıldı ve susuzluk deneyimi kayıt edildi. Bu deneyim şöyle özetleniyor: Salya koyulaşır, boğazda bir yumru meydana gelir, dil o kadar şişer ki adeta çeneyi sıkıştırır, boğaz o kadar kabarır ki nefes almak zorlaşır ve korkutucu bir boğulma hissi yaratır, derinin gerilmesiyle yüzde bir çekilme hissedilir, bir çok kişi halüsinasyon görmeye başlar, gözkapakları çatlar ve gözlerden kanlı gözyaşları akmaya başlar. Pavlo Valencia bulunduğunda derisi morumsu gri renkteydi, çatlamıştı ama hiç kan izi yoktu, dudakları ameliyata alınmışçasına kaybolmuştu, burnunun yarısı pörsümüştü, gözlerinde donuk bir bakış vardı. 

Dr. Fereydoon Batmanghelidj İran İslam Devrimi sırasında (1979 senesinde) idamla yargılanmak üzere hapiste yatar. Hapishanedeki ilk günlerinde şiddetli kıvrandırıcı ülser ağrısı olan bir tutukluya hapishanenin revirinde hiç ilaç olmadığı için iki bardak su verir, ağrı 8 dakika içinde geçer, ardından hastası 3 saatte bir 500 ml (1 ufak pet şişe veya 2 büyük su bardağı) su içmeye devam eder, akut dönem geçtikten sonra hastaya yemekten yarım saat önce 250 ml yemekten 2.5 saat sonra 250 ml ve aralarda istediği kadar su içmesini önerir ve hasta senelerca mide ağrısı çekmez. Batmanghelidj, hapisten çıktığı 1982 yılına kadar 3000’den fazla ülserli mahkûmu yalnızca suyla tedavi etmiş ve sağlıklarına kavuşturmuştur. 

Bu iki yaşam hikâyesinden anladığımız şeyin, su olmadan yaşamın asla olamayacağı gerçeğidir.

 

Kapak Tasarım KAREN GÜÇLÜ