Pdf Kitap Arşivi

Sümerliler Türklerin Bir Koludur Pdf indir

Sümerliler Türklerin Bir Koludur pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Sümerliler Türklerin Bir Koludur kitap ile ilgili özet bilgiler. Sümerliler Türklerin Bir Koludur kitabı yazar Muazzez İlmiye Çığ tarafından kaleme alınmıştır. Sümerliler Türklerin Bir Koludur kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2013 ile basılmıştır. ebatında olan Sümerliler Türklerin Bir Koludur kitabın Kaynak Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Sümerliler Türklerin Bir Koludur pdf oku, Sümerliler Türklerin Bir Koludur PDF yandex, Sümerliler Türklerin Bir Koludur PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Sümerliler Türklerin Bir Koludur PDF Oku

Ünlü Sumerolog Muazzez İlmiye Çığ, bu çalışmasında, Türkler ile Sumerliler içindeki kültür ve dil bağlantılarını bir araya getirerek “Sumerliler Türklerin Bir Koludur” diyor.
Çığ’ın ilk ispatı ortak adlar…

Altay Dağları’nın en yüksek noktasının adı, Üç Sumer Dağı. “Durun” hem Türkçede hem de Sumercede “yurt” demek. Sumercede “kur” Türkçede “kurgan” yeraltı demek. Sumercede “dingir” Türkçede “tengir” tanrı demek.

Sayılar da Türk-Sumer bağlantısına tanıklık ediyor… Sumerlilerde 7 dağ aşmak, 7 kapı geçmek, 7 kat gök, 7 tanrısal ışık, 7 ağaç, bu sayının önemini belgeliyor. Yazar; Tufan Efsanesi, Hıdrellez, Binbir Gece Masalları, Ergenekon, Bahar ve Yeniden Doğuş Bayramı, Dede Korkut Masalları, Cem Ayinleri ile de Türk-Sumer kültürel yakınlığını gözler önüne çıkarıyor.

Ve kamuoyuna sesleniyor Muazzez İlmiye Çığ:

“Ben bir yol açtım. İsteyenler bu yolda yürüyerek tezimizin savunmasını yapar, onu daha ilerilere götürür, Batı’nın gözüne sokar. Ben elimden geleni yaptım, kitabın gereken ilgiyi görmesi en büyük isteğim.”

Sayfa Sayısı: 280

Baskı Yılı: 2013

Dili: Türkçe
Yayınevi: Kaynak Yayınları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu