1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Suikastlerin ve Darağacının Gölgesinde İttihatçılar ve Mustafa Kemal Pdf indir

Suikastlerin ve Darağacının Gölgesinde İttihatçılar ve Mustafa Kemal Pdf indir
0

Suikastlerin ve Darağacının Gölgesinde İttihatçılar ve Mustafa Kemal pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Suikastlerin ve Darağacının Gölgesinde İttihatçılar ve Mustafa Kemal kitap ile ilgili özet bilgiler. Suikastlerin ve Darağacının Gölgesinde İttihatçılar ve Mustafa Kemal kitabı yazar Ali Güler tarafından kaleme alınmıştır. Suikastlerin ve Darağacının Gölgesinde İttihatçılar ve Mustafa Kemal kitabı 264 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan Suikastlerin ve Darağacının Gölgesinde İttihatçılar ve Mustafa Kemal kitabın 1. Basım Halk Kitabevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Suikastlerin ve Darağacının Gölgesinde İttihatçılar ve Mustafa Kemal pdf oku, Suikastlerin ve Darağacının Gölgesinde İttihatçılar ve Mustafa Kemal PDF yandex, Suikastlerin ve Darağacının Gölgesinde İttihatçılar ve Mustafa Kemal PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Suikastlerin ve Darağacının Gölgesinde İttihatçılar ve Mustafa Kemal PDF Oku

Bu çalışmada, yaşanan olaylardan hareketle önderlik özellikleri bağlamında İttihatçı Muhalefet – Mustafa Kemal ilişkisi öne çıkarılmıştır. Bu ilişki Mustafa Kemal’in önderliğini anlamak için mühimdir.
1926 İzmir Suikasti ardından yaşananlar, Kuva-yı Milliyeciler ile İttihatçı muhalefet içindeki derin ve son hesaplaşma, İttihat ve Terakki’nin Maliye Bakanı Cavit Bey özelinde masaya yatırılmıştır.

O tarihlerde, Başbakan İsmet İnönü, yargılanmakta olan bazı İttihatçılar için, “bu arkadaşlar Cumhuriyet’e sadıktırlar” diyerek Atatürk’ten affedilmelerini rica eder. Cumhurbaşkanı Atatürk, İsmet İnönü’ye, “Cumhuriyet’i ben kurdum. Kökleşinceye kadar sadakat değil, açıkça itaat isterim.”
Diyerek karşı çıkmıştır. Bu sözler mühimdir ve tarihi bir arka plana sahiptir. Bu kitapta, Atatürk’ün bu kelimeleri önderliği çerçevesinde değerlendirilmiş, tarihi arka plan ortaya konulmuştur.