Edebiyat Kitapları

Suç ve Ceza Pdf indir

Suç ve Ceza pdf indir, Roman türünde kaleme alınan Suç ve Ceza kitap ile ilgili özet bilgiler. Suç ve Ceza kitabı yazar Fyodor Mihayloviç Dostoyevski tarafından kaleme alınmıştır. Suç ve Ceza kitabı 688 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 12,5 x 19,5 ebatında olan Suç ve Ceza kitabın 1. Basım Mahzen tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Suç ve Ceza pdf oku, Suç ve Ceza PDF yandex, Suç ve Ceza PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Suç ve Ceza PDF Oku

Raskolnikov, akıllı ve kabiliyetli biridir. Yaşamış olduğu yoksulluk, sefalet onun psikolojisini derinden etkiler. Kendisi dul bir kadının evinde çatı katında kiracı olarak kalmaktadır. Artık kirayı dahi ödeyemeyecek duruma gelir. Lakin o, toplum içinde yüksek bir seviyeye sahip olmayı istemektedir. İçerisinde bulunduğu bu psikoloji neticesinde ev sahibesi tefeci yaşlı kadını ve cinayet mahalline gelen onun kız kardeşini öldürür. Psikolojisi iyice bozulan Raskolnikov sevgilisi Sonya’ya işlemiş olduğu cinayeti anlatır. Sonveya ona adalete teslim olması gerektiğini ve fakat bu biçimde temizleneceğini söyler.

Bu hikâyede Dostoyevski’nin zihninde bir çok yanıt bekleyen soru bulunmaktadır: Adalet demek katı, somut kaideleri ve kanunları yerine getirmek midir? Kanunları uygulamak her daim adaletin tecelli etmesine vesile olur mu? Kendimizce yüce bir dava için, haklı bile olsak birinin canını almaya hakkımız var mıdır? Eğer ortada bir suç varsa bu suç neden yalnızca suçu işleyenin omuzlarına yüklensin? İnsanı bu suçu işlemeye iten nedenlerin faili toplum ve sosyal düzen iken neden yalnızca kişi suçlu kabul edilsin? Tefeci yaşlı kadını öldürmek kimsenin zararına değilken, bilakis tüm insanlığın faydasına iken bunu yapmak neden suç olsun? Bir suçu cezalandırmak her zaman adaletin yerine getirilmesini sağlayabilir mi? Toplumun bu suçun işlenmesindeki payı nedir?

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu