1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Sözel Belleğin Müzede Sergilenişi Pdf indir

Sözel Belleğin Müzede Sergilenişi Pdf indir
0

Sözel Belleğin Müzede Sergilenişi pdf indir, Müzeler türünde kaleme alınan Sözel Belleğin Müzede Sergilenişi kitap ile ilgili özet bilgiler. Sözel Belleğin Müzede Sergilenişi kitabı yazar Sema Demir tarafından kaleme alınmıştır. Sözel Belleğin Müzede Sergilenişi kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2017 ebatında olan Sözel Belleğin Müzede Sergilenişi kitabın Fanus Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Sözel Belleğin Müzede Sergilenişi pdf oku, Sözel Belleğin Müzede Sergilenişi PDF yandex, Sözel Belleğin Müzede Sergilenişi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Sözel Belleğin Müzede Sergilenişi PDF Oku

 Bu kitap, bir müze nesnesi olduğu düşünülen sözel belleğin, Cumhuriyet devri müzelerinde, temsil edilme şekillerini değerlendirmektedir.

Diğer taraftan kitapta sözel bellek ve onun müzelerde temsilinin iktidar ile ilişkisi de irdelenmiştir. Bu bakımdan bu kitap siyasi iktidar ile halk iktidarının kesiştiği ve birbirinden uzaklaştığı alanları göstermek yönünden mühimdir.

Müze mekanlarını belirleme, müzede sergilenecek eserleri seçme ve bunları sergileme sırasında her iktidar kendi yöntem haritasını çizer ve bu haritayı kendi renklerine uygun olarak renklendirir.

Kitapta yazar bu renkleri tespit edip ilk kez bir müze nesnesi olarak sözel belleğin çok katmanlı okunması gereken iktidarın elinde aldığı şekilleri somutlaştırmıştır.

Bu bakımdan sözel belleğin müzelerde sergilenme şekili aslında iktidarın nesnede mi, yoksa iktidar sahiplerinden birinde  veya birkaçında mı olduğu ile irtibatlı görünmektedir.

Çalışmada, iktidar olgusu merkeze konduğunda tartışmalar, “geçmişi seçen güç” ve “seçilen geçmişin gücü” ekseninde sürdürülür.

Nesnenin iktidarı mı, iktidarın nesnesi mi?

Kitapta, sözel bellek temsillerinin incelenmesi, Mevla’na Müzesi, Ankara Etnografya Müzesi, Vedat Nedim Tör Müzesi, Yaşayan Müze, Halk Evleri ve İstanbul Modern koleksiyonlarından, sergilerinden seçkiler bağlamında gerçekleşmişti.