1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Sosyolojik Düşünmek Pdf indir

Sosyolojik Düşünmek Pdf indir
0

Sosyolojik Düşünmek pdf indir, Sosyoloji türünde kaleme alınan Sosyolojik Düşünmek kitap ile ilgili özet bilgiler. Sosyolojik Düşünmek kitabı yazar Zygmunt Bauman tarafından kaleme alınmıştır. Sosyolojik Düşünmek kitabı 13 x 19,5 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 1999 ebatında olan Sosyolojik Düşünmek kitabın Ciltsiz Ayrıntı Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Sosyolojik Düşünmek pdf oku, Sosyolojik Düşünmek PDF yandex, Sosyolojik Düşünmek PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Sosyolojik Düşünmek PDF Oku

Kısa süre önce hayata veda eden Zygmunt Bauman’ın en mühim çalışmalarından biridir Sosyolojik Düşünmek. Özellikle modernlik ve postmodernlik çalışmalarıyla ses getiren Bauman, sosyal bilimler alanında son derece enteresan bir kitap sunuyor bize. Sosyolojik Düşünmek, herkesin sosyolojinin anlamı ve işlevi, sosyolojide değişik tarzlar ve yaklaşımlar üzerine bilgilenmesini sağlayacak mühim bir kaynak.

 

Bauman, sosyolojinin inceleme konusu olan ikilik ve zıtlıkları çokboyutlu bir bakışla irdeliyor: Birey olma ile toplum içinde var olma içindeki bütünlük ve çatışma; toplumların veya genelde insan gruplarının kendini ve zıtını tanımlaması; birey ile grup, doğa ile kültür, millet ile devlet, birliktelik ile ayrılık, bireysel varlığını koruma ile ahlaki yükümlülük içindeki çatışmalar, kitapta incelenen ikiliklerden bazıları.

 

Bauman, sosyolojinin asla tamamlanmış ve kesin bir bakış açısı oluşturamayacağını belirtiyor. Dolayısıyla hiçbir bakış tek başına kusursuz veya bunun bunun yanındalıklı olamaz; hayata ilişkin değişik yorumların her biri, olsa olsa kavrayış bütünlüğümüze kendi zenginliğini katacaktır. Sosyolojik düşünmek, kesinliğe varacak bir yol sağlamak şöyle dursun, her türlü müphemliği çoğaltacaktır. Ama müphemlikten korkmamak gerekir; dünyaya ilişkin gerçek bir kavrayış özgürlüğünün ve hoşgörünün temelinde bu müphemliğin, bakış zenginliğinin kabulü yatar. Bu anlamda sosyoloji ve sosyolojik düşünmek, Bauman’ın kelimeleriyle ifade edecek olursak “özgürlük davasına hizmet eder”.