1. Anasayfa
  2. Felsefe Kitapları

Simülakrlar ve Simülasyon Pdf indir

Simülakrlar ve Simülasyon Pdf indir
0

Simülakrlar ve Simülasyon pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Simülakrlar ve Simülasyon kitap ile ilgili özet bilgiler. Simülakrlar ve Simülasyon kitabı yazar Jean Baudrillard tarafından kaleme alınmıştır. Simülakrlar ve Simülasyon kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2003 ile basılmıştır. ebatında olan Simülakrlar ve Simülasyon kitabın Doğu Batı Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Simülakrlar ve Simülasyon pdf oku, Simülakrlar ve Simülasyon PDF yandex, Simülakrlar ve Simülasyon PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Simülakrlar ve Simülasyon PDF Oku

Disneyland bütün simülakr düzenlerinin iç içe geçmiş olduğu kusursuz bir modeldir. Disneyland her şeyden önce: Korsanlar, Geleceğin Dünyası, vb şeylerden bir araya gelen bir illüzyon ve fantazm oyunudur. Bu düşsel evren kendine düşen görevi başarıyla yerine getirmektedir. Aslını söylemek gerekirse kalabalıkları buraya çeken şey çelişkileri ve güzellikleriyle gerçek Amerika’nın minyatürleştirilmiş toplumsal bir mikrokosmosuna benziyor olması ve alınan kolektif (dinî denilebilecek türden) keyiftir. Aracınızı otoparka bıraktıktan sonra içerde kuyruğa giriyor ve sonunda dışarıya yapayalnız ve kendi hâlinize terk edilmiş bir biçimde çıkıyorsunuz. Bu düşsel evrendeki tek müthiş şey içerdeki kalabalıktan yayılan sıcaklık ve sevecenliğin bunun yanında insana birden fazla değişik duygu yaşatan bol miktardaki oyun ve oyuncağın varlığıdır. Bir konsantrasyon kampına andıran otoparka içerdeki kalabalık içinde tam bir tezatlık mevcuttur. Bir başka deyişle içerdeki binbir çeşit oyuncak insanları bir nehir misali oradan oraya sürüklerken, dışarı çıkan insan yalnızlığa (oyuncağına) arabasına doğru ilerlemek zorunda kalmaktadır…

Disneyland’daki düşsellik ne gerçektir ne de sahte. Burası gerçeğe özgü bir düşselliği, gerçeğe simetrik bir biçimde yeniden dönüştürebilmek maksadıyla dizayn edilmiş bir caydırma (ikna) makinesidir. Bu çocuksu düşselliğe özgü sefalet ve yozlaşmışlığın nedeni de zaten budur. Bu evrene çocuksu bir görünüm verilmek istenmesinin nedeni, yetişkinlere özgü “gerçek” ve başka bir evren bulunduğu düşüncesini onaylatma arzusudur. Disneyland bir çocuksuluğun gerçek anlamda her yere hâkim olduğunu gizleyebilmek için yetişkinlerin de buraya gelerek çocuklaşmalarına olanak tanımak ve gerçekte çocuk olmadıklarına inandırma maksadıyla kurulmuş bir evrendir.

İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 224

Baskı Yılı: 2014

e-Kitap:

Format:

Sayfa Sayısı: 191

Baskı Yılı: 2003

Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğu Batı Yayınları