1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Seramik Sırının Sırrı Pdf indir

Seramik Sırının Sırrı Pdf indir
0

Seramik Sırının Sırrı pdf indir, El Sanatları türünde kaleme alınan Seramik Sırının Sırrı kitap ile ilgili özet bilgiler. Seramik Sırının Sırrı kitabı yazar Ensar Taçyıldız tarafından kaleme alınmıştır. Seramik Sırının Sırrı kitabı 205 sayfadan oluşmakta olup 1. Hamur ile basılmıştır. 14 x 21 ebatında olan Seramik Sırının Sırrı kitabın 1. Basım Hayalperest Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Seramik Sırının Sırrı pdf oku, Seramik Sırının Sırrı PDF yandex, Seramik Sırının Sırrı PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Seramik Sırının Sırrı PDF Oku

Kültür tarihi yönünden mühim bir işlevi ve yeri olan seramik sanatında en mühim unsurun sır yapımı olduğu bilinmekte. Arkeolojik çalışmalar, sırlanmış seramiğe dair ilk buluntuların geçmişinin eski Mısır kültürüne kadar dayandığını ortaya koyuyor. Mısırlıların soda ve kum karışımıyla meydana getirdiği, Babillilerin kurşun silikatla geliştirdiği sırlama teknikleri şimdilerde seramik sanatçılarına ve ustalarına hayli zengin bir değişiklik sunuyor.

İçerdiği sır reçeteleri ile mühim bir başvuru kaynağı olanSeramik Sırının Sırrı, sırlama teknikleri üzerine Türkçe yazılan ilk kitap olma niteliği taşıyor. Ensar Taçyıldız’ın kaleme aldığı kitap, seramik sırında kullanılan hammaddeleri, oksitleri ve renklendiricileri ayrı ayrı tanıttıktan sonra sır hazırlama yaklaşımlarına da değiniyor. Değirmen kapasitesine göre sır yükleme hesaplarının bunun bunun yanında anlatıldığı kitapta, sır bileşiminde kullanılan maddelerin sırların ayrıntı kısmını etkileme şekilleri ayrıntıyla anlatılıyor. Sor çeşitlerine ve ayrıntı kısmına de bir bölüm ayrılan seramik Sırrının Sırrı’nda sır hazırlama metotları, sırların pişirilmesi ve sır hatalarına dair bilgiler de veriliyor. Ensar Taçyıldız seramik sırında kullanılan çeşitli minerallerin kimyasal formüllerinin ve molekül ağırlıklarının hesaplanmasına dair açıklayıcı örnekler de vererek konunun derinlemesine bilinmesinı sağlıyor.