1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Senaryo Yazımı – Sinema Ve Televizyon İçin Pdf indir

Senaryo Yazımı – Sinema Ve Televizyon İçin Pdf indir
0

Senaryo Yazımı – Sinema Ve Televizyon İçin pdf indir, Senaryo türünde kaleme alınan Senaryo Yazımı – Sinema Ve Televizyon İçin kitap ile ilgili özet bilgiler. Senaryo Yazımı – Sinema Ve Televizyon İçin kitabı yazar William Miller tarafından kaleme alınmıştır. Senaryo Yazımı – Sinema Ve Televizyon İçin kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2009 ile basılmıştır. ebatında olan Senaryo Yazımı – Sinema Ve Televizyon İçin kitabın Hayalperest Yayınevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Senaryo Yazımı – Sinema Ve Televizyon İçin pdf oku, Senaryo Yazımı – Sinema Ve Televizyon İçin PDF yandex, Senaryo Yazımı – Sinema Ve Televizyon İçin PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Senaryo Yazımı – Sinema Ve Televizyon İçin PDF Oku

Senaryo yazmak isteyenlerin sorduğu ilk soru: “Nasıl yazılır?”

Her şey bir senaryoyu başlatabilir. Başlama atışını duyan beyin harekete geçer, sahnelerden repliklere, düşsel yüzlerden, ürkütücü imajlara sıçrayarak ilerlemeye koyulur. “Sinopsis”, “Film Öyküsü” “Tretman” gibi enteresan isimleri olan istasyonlar içinde, benzersiz bir serüvene doğru sarsılarak ilerler. Ama öncelik hep hikâyededir. Çünkü filmler hikâyeler üzerine inşa edilir. Sağlam bir hikâye ise -tüm sinema tarihinin de gösterdiği gibi- az bulunur bir nesnedir, çünkü benzersizdir…

Hangi yöntemle yazılırsa yazılsın, neye hizmet ederse etsin, sonuç olarak senaryonun bir takım özellikler taşıması gerekir. Şu soru bi hayli mühimdir: Hikâyenin bir proje olarak değeri nedir?

Etkilendiğiniz herhangi bir şeyden hareketle senaryo yazmak şiirsel bir zamantir, proje kavramını temel almak ise, mimari tasarımlara benzer. Kuskusuz yaratıcı bir iştir fakat yapılacak binanın ilk kez kimi ilkel gereksinimlere yanıt vermesi gerekir: Dünyanın en güzel hikâyesini yazmış olabilirsiniz, bir proje olarak değeri yok ise filmin yapılabilmesi için para bulunamaz. Hadi para bulundu film yapıldı diyelim, seyirci gelmez. Endüstri denen masal devi seyirci getiremeyen projelerden hiç hazzetmez. Seyirci dünyanın en güzel köşkünde tuvalete gidecek olan kişidir. Onu tek ilgilendiren kendi ihtiyacıdır, sıkıştığında estetik değerler umurunda bile olmaz. Bundan dolayı senaristin, yaratma esrikliğini, doğum sancılarını, kendini Tanrı gibi hissetmeyi kenara bırakıp bitirdiği hikâyenin bir proje olarak değerini amansız bir sorgulamadan geçirmesi gerekir:

Bu fikirden bir senaryo olur mu? Nasıl bir film çıkar? O filmi ben izlemek ister miyim? Bu filmi çekmek isteyecek bir yönetmen var mı? Böyle bir filme, hangi nedenle ihtiyaç var? Yapımcı bu senaryoya neden para yatıracak? Seyirci neden bu filme gelecek?

O yüzden bu soruların yanıtlanması zorunludur. Sıradan ve onur kırıcı oldukları açıktır. Üstelik çok da sıkıcıdır. Lakin hayat kurtarırlar. Sinema tarihi bunun yanı sıra, bu soruları zamanında sormamış veya doğru karşılıkları bulamamış senaristler mezarlığıdır. Kendileriyle birlikte kimi yönetmen ve yapımcıları da sürüklemiş olmaları neyi değiştirir: Herkes yalnız ölür.

Sayfa Sayısı: 290

Baskı Yılı: 2016

Dili: Türkçe
Yayınevi: Hayalperest Yayınevi