1. Anasayfa
  2. Felsefe Kitapları

Şansın Terbiye Edilişi Pdf indir

Şansın Terbiye Edilişi Pdf indir
0

Şansın Terbiye Edilişi pdf indir, Felsefe Bilimi türünde kaleme alınan Şansın Terbiye Edilişi kitap ile ilgili özet bilgiler. Şansın Terbiye Edilişi kitabı yazar Ian Hacking tarafından kaleme alınmıştır. Şansın Terbiye Edilişi kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2005 ile basılmıştır. ebatında olan Şansın Terbiye Edilişi kitabın Metis Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Şansın Terbiye Edilişi pdf oku, Şansın Terbiye Edilişi PDF yandex, Şansın Terbiye Edilişi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Şansın Terbiye Edilişi PDF Oku

.Terbiye edilerek evcilleştirilen şey şans, talih, kader veya kısmet dediğimiz şeydir bu kitapta: Devletin ihtiyaç duyduğu bilgiler olarak istatistiğin doğuşu, basılı sayıların çığ gibi büyümesi, istatistiğe dayalı yasa düşüncesinin çıkışı ve yaygınlaşması, istatistiğin sosyal ve beşeri bilimlere sıçrayışı… Tarihsel olarak Batı´dan çıkıp yayılmış bir gelişmeden söz ediyoruz: Dünyanın tekinsizliğinin, hesaba gelmezliğinin olasılık hesabı yoluyla dizginlenmesinden.
Ian Hacking´in yapıtı, on dokuzuncu yüzyılın ikinci yarısında bilim tarihinde yaşanan iki temel değişimi anlamamızı olabilecek kılar: İlki, bir olgu ile ilgiliki istatistiksel sayılara nasıl olup da kendi başlarına açıklayıcı bir statü verildiğidir. İkincisi ise bunun yanı sıra insan doğası düşüncesinin yerini istatistiksel yasalara tabi olan bir “normal insan” modelinin almasıdır. Bu iki dönüşümün sonucu olarak “şans” dediğimiz şey, yaşadığımız dünyanın daha az kaprisli görünmesini sağlamış, kaostan düzen çıkgit gide artan bu gelişme büyük bir bilimsel meşruiyet elde etmiştir. Hacking bu dönüşümlerin dünyayı algılayış şekilimiz üzerinde büyük etkisi olan yeni bir bilimsel akıl yürütme tarzına yol açtığını öne sürer. Dünyayı, insanı ve toplumu kavrayışımızdaki belirlenemezlik düzeyi arttıkça, yaşamımızdaki denetim ve müdahale beklentimiz artacak, özgürlük beklentimiz ise azalacaktır.
Ayrıntılı bir bilim tarihi araştırmasıyla felsefi derinliği ustalıkla bir araya getiren Şansın Terbiye Edilişi, bir çok eleştirmen tarafından inceleme kitapları alanında yirminci yüzyılın öndegelen yapıtları içinde sayılmıştır. Kitap bu başarısını, felsefe, matematik, fiziksel ve sosyal bilimler ile sosyal kurumların gelişimi içindeki ilişkilere, bildiklerimizi sarsan, yeniden anlam vermemizi sağlayan bakma şekiline borçlu.

Sayfa Sayısı: 328

Baskı Yılı: 2005

Dili: Türkçe
Yayınevi: Metis Yayıncılık