Pdf Kitap Arşivi

Sanat Mimarlık Kompleksi Pdf indir

Sanat Mimarlık Kompleksi pdf indir, Mimari türünde kaleme alınan Sanat Mimarlık Kompleksi kitap ile ilgili özet bilgiler. Sanat Mimarlık Kompleksi kitabı yazar Hal Foster tarafından kaleme alınmıştır. Sanat Mimarlık Kompleksi kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2013 ile basılmıştır. ebatında olan Sanat Mimarlık Kompleksi kitabın İletişim Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Sanat Mimarlık Kompleksi pdf oku, Sanat Mimarlık Kompleksi PDF yandex, Sanat Mimarlık Kompleksi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Sanat Mimarlık Kompleksi PDF Oku

Geçtiğimiz yarım yüzyıl boyunca, sanatın mimarlık ve tasarımla kaynaşmasına tanık olduk: Sanat eserleri, alışıldık galeri ve müze mekânlarının sınırlarını aşıp eski sanayi yapılarına, gündelik yaşamın mekânlarına ve doğaya açılırken, mimarlık da yapısal, tarihsel ve toplumsal ilk kezrini bir kenara bırakarak kendini gitgide bir “görsel sanat” olarak kurmaya başladı. Bunun neticesinde, öte yandan ölçeği ve kamusal alana müdahalesi yönünden mimarlıkla boy ölçüşen bir sanat, diğer yandan görsel kültürümüzde sanatçılar kadar derin izler bırakan “yıldız mimarlar” yaşandı. Bu birleşme neticesinde şirketler ve hükümetler, içerdiği eserlerden fazla mimarisiyle öne çıkan ikonik müzelerle, festival ve bienal benzeri etkinliklerle şehirleri “markalaştırmak” ve iş dünyasının yatırımlarını çekmek için gözlerini sanat-mimarlık ikilisine çevirdiler. Ekonomi ile kültürün ayrılmaz biçimde iç içe geçtiği bu sürede, her iki alan da, dünya çapında yaygınlaşan gösteri kültürüne eklemlendi ve onu pekiştirdi. Sanat da mimarlık da, neoliberal ekonomi politikalarının kültür yoluyla hayata geçirilmesinin aracı halini aldı.

Hal Foster, “yıldız mimarlar”ın çalışmaları ve sanatı yeni alanlara açan sanatçıların eserleri üzerinden, “sanat-mimarlık kompleksi” adını verdiği bu kaynaşmanın tarihini ve şimdilerdeki etkilerini inceliyor. Küresel gösteri kültürünün yarattığı sahte öznelliğe ve toplumsallığa direnmenin yollarını inceliyor.

Sayfa Sayısı: 365

Baskı Yılı: 2013

Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu