1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Sanat Komplosu – Yeni Sanat Düzeni ve Çağdaş Estetik 1 Pdf indir

Sanat Komplosu – Yeni Sanat Düzeni ve Çağdaş Estetik 1 Pdf indir
0

Sanat Komplosu – Yeni Sanat Düzeni ve Çağdaş Estetik 1 pdf indir, Sanat Tarihi ve Kuramı türünde kaleme alınan Sanat Komplosu – Yeni Sanat Düzeni ve Çağdaş Estetik 1 kitap ile ilgili özet bilgiler. Sanat Komplosu – Yeni Sanat Düzeni ve Çağdaş Estetik 1 kitabı yazar Jean Baudrillard tarafından kaleme alınmıştır. Sanat Komplosu – Yeni Sanat Düzeni ve Çağdaş Estetik 1 kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2010 ile basılmıştır. ebatında olan Sanat Komplosu – Yeni Sanat Düzeni ve Çağdaş Estetik 1 kitabın İletişim Yayıncılık tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Sanat Komplosu – Yeni Sanat Düzeni ve Çağdaş Estetik 1 pdf oku, Sanat Komplosu – Yeni Sanat Düzeni ve Çağdaş Estetik 1 PDF yandex, Sanat Komplosu – Yeni Sanat Düzeni ve Çağdaş Estetik 1 PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Sanat Komplosu – Yeni Sanat Düzeni ve Çağdaş Estetik 1 PDF Oku

Jean Baudrillard, 1996’da Sanat Komplosu’nu paylaşımı yaptığında, artık çağdaş sanatın varlık nedeni kalmadığını ilan ederek sanat çevrelerinde büyük bir skandala yol açtı. “Sanat, bayağılığa, atıklara, vasatlığa, değer ve ideoloji diye el koyuyor,” diye yazmış, çağdaş sanatın hükümsüz olduğunu, bir hiç olduğunu belirtmişti. Bu “saldırı” karşısında bazı eleştirmen ve küratörler Baudrillard ismini defterlerinden sildiler; işi bilenlerse, yankılar uyandıran bu göz alıcı “skandalın” şehvetli ürpertisini hissettiler yalnızca. Sanat ile ilgili ne söylendiği mühim değildi – yeter ki sanattan söz edilsin.

Dünya çapındaki “Yeni Sanat Düzeni,” öylesine kuvvetli ve göz kamaştırıcıydı ki, kendisine yönelik her türlü tehdidi kışkırtmaveya, bu tehditleri sindirip massetmeye de muktedirdi. Sanat Komplosu’nda Baudrillard da tam anlamıyla bunu iddia ediyordu: Eleştiri bir eleştiri yanılsamasına, tüketim düzenine içkin bir karşı-söyleme dönüşmüştü. Günümüzde sanat, tıpkı herhangi bir ticarî işletme gibi, kariyer fırsatları, kârlı yatırımlar ve yüceltilmiş tüketim nesneleri sunuyor. Sanatla ilgisi olmayan her şey sanata dönüşmekte. Roland Barthes, “Amerika’da cinsel ilişki dışında her yerde cinsellikle karşılaşabilirsiniz,” derdi. Şimdi her yerde sanat var, sanatta bile.
Sylvère Lotringer

Sayfa Sayısı: 98

Baskı Yılı: 2010

Dili: Türkçe
Yayınevi: İletişim Yayıncılık