Pdf Kitap Arşivi

Salome Pdf indir

Salome pdf indir, Tiyatro türünde kaleme alınan Salome kitap ile ilgili özet bilgiler. Salome kitabı yazar Oscar Wilde tarafından kaleme alınmıştır. Salome kitabı sayfadan oluşmakta olup Türkçe ile basılmıştır. ebatında olan Salome kitabın İmge Kitabevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Salome pdf oku, Salome PDF yandex, Salome PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Salome PDF Oku

Senin bedenine âşığım, Yahya! Bedenin tırpancıların hiç biçmediği bir zambak tarlası kadar beyaz. Bedenin Judaea’nın dağlarında yatan ve vadilere dökülen karlar gibi beyaz. Arap Kraliçesi’nin bahçesindeki güller bile senin bedenin kadar beyaz değildir. Ne Arap Kraliçesi’nin bahçesinin gülleri ne de Arap Kraliçesi’nin baharat bahçesi; ne yaprakların üzerinde parlayan gün ışığının ayakları ne de denizin gönlünde yatan ayın yüreği; dünya çapında senin bedenin kadar beyaz başka hiçbir şey yoktur. Bedenine dokunmama izin ver.”

Oscar Wilde’ın Fransızca yazdığı tek eseri olan Salomé’nin hikâyesinin ana kaynağı tabi ki İncil’dir. Sonra, Flaubert’in Hérodias’ı, Heine’nin Atta Troll adlı şiiri, Mallarmé’nin Hérodiade’ı ve Huysmans’ın A rebours’unda büyüleyici biçimde tasvir ettiği Gustave Moreau’nun L’Apparition adlı tablosu… Kutsal Kitap içinde anlatılan bir ‘femme fatale’in, ölüm fermanları verdirtecek kadar baştan çıkarıcı, ölüm fermanları isteyecek kadar ihtiraslı bir Doğu prensesinin tehlikeli, günahkâr ve dramatik öyküsüne Wilde’ın kayıtsız kalması imkânsızdır.

Salome, modern tiyatro tekniğinde bir ‘devrim’ yaratmış ve Ionesco, Beckett, Pinter gibi ustaları etkilemiştir. Ayrıca 1905’te Richard Strauss bu metni kendi Salomé operasında kullanmıştır

Sayfa Sayısı: 84

Baskı Yılı: 2014

Dili: Türkçe
Yayınevi: İmge Kitabevi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu