1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez-Cephede Milli Mücadele Serisi Pdf indir

Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez-Cephede Milli Mücadele Serisi Pdf indir
0

Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez-Cephede Milli Mücadele Serisi pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez-Cephede Milli Mücadele Serisi kitap ile ilgili özet bilgiler. Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez-Cephede Milli Mücadele Serisi kitabı yazar Selim Erdoğan tarafından kaleme alınmıştır. Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez-Cephede Milli Mücadele Serisi kitabı 464 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez-Cephede Milli Mücadele Serisi kitabın 1. Basım Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez-Cephede Milli Mücadele Serisi pdf oku, Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez-Cephede Milli Mücadele Serisi PDF yandex, Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez-Cephede Milli Mücadele Serisi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez-Cephede Milli Mücadele Serisi PDF Oku

Cepheden Coğrafyaya
Adım Adım Sakarya…

Milli Mücadele’nin düzenli ordu döneminin başındaki 1921 yılı muharebelerinin (1. ve 2. İnönü Muharebeleri, Kütahya-Eskişehir Muharebeleri ve Sakarya Meydan Muharebesi) tamamı dokuz ay gibi kısa bir sürede, halen güç terazisi Yunanlar lehine iken gerçekleşmiştir. Aradaki kuvvet farkına rağmen Türk Ordusunun Yunanları durdurabilmesinin, hatta geri püskürtebilmesinin en mühim sırrı elindeki kısıtlı imkânları en doğru biçimde kullanması olmuştur.

Bunu başarabilmek için muharebeler boyunca yalnızca tümen ve alayların değil, taburların, hatta arada bir bölüklerin bile yerleri değiştirilmiş, nerede açılan bir gedik varsa oraya bulunabilen bütün kuvvetler sevk edilmiştir. İşte, Sakarya Meydan Muharebesi’ne dair şimdiye kadar yazılanları zor anlaşılır kılan bu askeri zorunluluktur. 22 gün ve gece boyunca oradan oraya nakledilen askeri birlikler, değişen komutanlar, taktikler, muharebeleri biraz daha ayrıntılı öğrenmek isteyen okuyucunun kafasının karışmasına neden olmaktadır. Bir harbin öyküsü, o muharebelerin geçtiği coğrafya bilinmeden anlatılamaz.

Harp tarihi yalnızca arşivdeki askeri belgelerden ibaret değildir. Burada karşımıza “Harp Coğrafyası” şeklinde yeni bir kavram çıkıyor. Sakarya Meydan Muharebesi’nin coğrafyasını herkesin anlayabileceği biçimde ortaya koymak, muharebenin tarihi ile bütünleştirmek bu çalışmanın temel amaçlarından biri olma özelliğini taşır.

Bağımsızlık destanımız olan Milli Mücadele’nin düzenli ordu safhasında, cephedeki iki yılı ele alan serinin bu ilk kitabında, bir milletin son ocağını savunmak için doğru önderin etrafında birleşmesi ve verdiği ölüm kalım savaşı anlatılıyor.

Sakarya Meydan Muharebesi şimdiye dek görülmemiş bir ciddiyetle ve titizlikle Selim Erdoğan tarafından yeniden yazıya döküldü. Sakarya: Türk Bitti Demeden Bitmez, içerdiği muharebe atlasıyla ve özel fotoğraflarıyla Milli Mücadele dönemini yeniden aydınlatıyor.