1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Şahbaba Pdf indir

Şahbaba Pdf indir
0

Şahbaba pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Şahbaba kitap ile ilgili özet bilgiler. Şahbaba kitabı yazar Murat Bardakçı tarafından kaleme alınmıştır. Şahbaba kitabı 728 sayfadan oluşmakta olup Kuşe ile basılmıştır. 16 x 23,5 ebatında olan Şahbaba kitabın 1. Basım Turkuvaz Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Şahbaba pdf oku, Şahbaba PDF yandex, Şahbaba PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Şahbaba PDF Oku

Şahbaba Suiltan Vahideddin’in belgesel öyküsü, mektupları ve anıları

VATAN HAİNİ MİYDİ?
“…Facialara kalkan olamadım ise de, siper-i sâika (paratoner) vazifesi gördüm… Bütün felaketleri üzerime çektim. Kendimi feda ederek vatanı kurtarmaya çalıştım. Dinine, devletine, vatanına ve milletine hıyanet edenlerin azîz Allah’ın kahreden kudretli gücüne hedef olması için yakarıyorum…”
MEMLEKETİNİ NİÇİN TERKETTİ?
“Her tarafı istilâ eden inkılâb ve ihtiras iç inde karşı koyma yahut başeğme imkânını bulamadım. Kamuoyunda sükûn ve durumda açıklık belirinceye kadar İstanbul’dan geçici olarak ayrılmaya karar verdim…”
GİDİŞİ ‘KAÇIŞ’ MIYDI?
“…Vekîli olduğum şânı yüce peygamberin yaptığını yaptım, hicret ettim…”
VE GERÇEKLER:
“…Elbet birgün hak kuvvete üstün gelecek ve necîb milletimiz hakikatleri öğrenecektir…”

Torunları, Sultan Vahideddin’e Şahbaba derlerdi…
Şahbaba, yukarıdaki satırları, ölümünden yalnızca birkaç gün önce yazmıştı…
Son padişahın tarihteki rolü senelerca tartışıldı ama, o hiç katılmadı bu tartışmaya… Şimdi, ölümünün üzerinden geçen 70 küsur yıl boyunca ailesinin titizlikle sakladığı özel arşivi ilk kez bu kitapla günışığına çıkıyor ve Sultan Vahideddin, ile ilgiliki tartışmalara belgeleriyle, mektuplarıyla, yarım bıraktığı anılarıyla, yani kendi kalemiyle katılıyor…
Murat Bardakçı’nın titiz bir araştırmayla topladığı ve şimdiye kadar hiçbir yerde yayınlanmamış belgelere dayanarak kaleme aldığı Şahbaba yalnızca Sultan Vahideddin’in değil ailesinin ve yakın çevresinin de hikayesi… Hükümdarın kızı Sabiha Sultan’ın ifadesiyle, “Masalı andıran bir hayat yaşayıp başdöndürücü iniş-çıkışlar ve taşkın fırtınalar atlattıktan sonra pek de kolay olmayan bir biçimde ayakta kalabilen bireylerin” öyküsü…