Pdf Kitap Arşivi

Rönesans Avrupası Pdf indir

Rönesans Avrupası pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Rönesans Avrupası kitap ile ilgili özet bilgiler. Rönesans Avrupası kitabı yazar Halil İnalcık tarafından kaleme alınmıştır. Rönesans Avrupası kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2011 ile basılmıştır. ebatında olan Rönesans Avrupası kitabın İş Bankası Kültür Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Rönesans Avrupası pdf oku, Rönesans Avrupası PDF yandex, Rönesans Avrupası PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Rönesans Avrupası PDF Oku

Rönesans tarihini Batı dillerinden çevrilmiş kaynaklardan okuyanlar, konuyu adeta tümüyle Batı ve Orta Avrupa’da, bu bölgenin iç dinamikleriyle başlayıp bitmiş bir zaman olarak algılar. Oysa Halil İnalcık’ın Ankara Üniversitesi’nde senelerca okuttuğu, “Rönesans Tarihi” derslerini seyredenler, Osmanlı Türklerinin de bu sürecin ayrılmaz bir parçası olduğunu gözlemlemişlerdir.

Rönesans Avrupası, işte bu dersin notlarının, elden geçirilip kitaplaştırılmasıyla ortaya çıkmış bir yapıt. Rönesans ve Reform süreçlerinde, Osmanlı İmparatorluğu’nun Avrupa tarihini nasıl etkilediğini vurgulamasıyla, benzerlerinden bi hayli değişik bir çalışma. Bir yandan Bizans’tan Avrupa ülkelerine iltica ederek hümanizmin önünü açan bilim adamlarının öykülerini gerçeklik zeminine oturturken, öte yandan da Osmanlıların siyasi dengeler üzerinden, bu sürede doğrudan ve nasıl mühim bir pay sahibi olduğunu gözler önüne çıkarıyor. Bu çalışma Osmanlıların, bundan sonra yazılacak Avrupa tarihlerinde “karşı taraf” değil, taraflardan biri olarak yer alması gerektiğini altını çizerek, genç kuşak tarihçilerin ufkunu açmak savında.

Çalışmanın ikinci bölümü, Türkiye’nin Batı Medeniyetiyle Özdeşleşme Süreci ise, Rönesans’ın ve hümanizmin Osmanlı-Türk tarihindeki yansımalarına odaklanıyor:

Fatih Sultan Mehmed’in İtalya ve hümanizm öncüleriyle yakın ilişkisi, bu ilişkinin II. Bayezid ile zayıflayışı, Batılılaşmanın Osmanlı İmparatorluğu’nda topçuluk ve denizcilik gibi pratik alanlarda süregelişi, Lâle Devri ile Batı üstünlüğünün kabul edilişi, Tanzimat ile hukuk ve idarede kuvvetli bir Batılılaşma sürecinin başlayışı ve nihayet Atatürk devrimleriyle tam Batılılaşma hedefinin millî bir kültür dönüşümü haline gelişi…

Halil İnalcık bu eserinde, Batılılaşma hareketinin yakın tarihimizdeki gelişim sürecini, tanınmış sosyologların analizleriyle de değerlendirerek son gelişmelere ışık tutmaya çalışıyor. Bu zamanda Cumhuriyet tarihinde yaşanan çalkantılara değiniyor ve Suat Sinanoğlu’nun savunduğu, Türk hümanizm hareketinin tam Batılılaşmanın ön koşulu olduğu görüşünü de ayrıntılı biçimde konu alıyor.

Sayfa Sayısı: 400

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu