Pdf Kitap Arşivi

Ressam Hüseyin Zekai Paşa ve Mübeccel Hazineler Pdf indir

Ressam Hüseyin Zekai Paşa ve Mübeccel Hazineler pdf indir, Sanat Prestij türünde kaleme alınan Ressam Hüseyin Zekai Paşa ve Mübeccel Hazineler kitap ile ilgili özet bilgiler. Ressam Hüseyin Zekai Paşa ve Mübeccel Hazineler kitabı yazar Kolektif tarafından kaleme alınmıştır. Ressam Hüseyin Zekai Paşa ve Mübeccel Hazineler kitabı 22 x 26 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Ressam Hüseyin Zekai Paşa ve Mübeccel Hazineler kitabın Bozlu Art Project tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Ressam Hüseyin Zekai Paşa ve Mübeccel Hazineler pdf oku, Ressam Hüseyin Zekai Paşa ve Mübeccel Hazineler PDF yandex, Ressam Hüseyin Zekai Paşa ve Mübeccel Hazineler PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Ressam Hüseyin Zekai Paşa ve Mübeccel Hazineler PDF Oku

Türkiye’de Batılı anlamda tuval resminin gelişiminde mühim bir yeri olan “Asker Ressamlar” kuşağının kuvvetli temsilcilerinden olan Hüseyin Zekâî Paşa (1860-1919), yalnızca yaptığı resimlerle değil, arşiv, belgeleme, fotoğrafçılık, müzecilik, koleksiyonculuk ve sanat yazarlığı gibi farklı alanlardaki faaliyetleriyle de sanat tarihimizde öncü bir rol oynamış ve dönemin kültür sanat yaşamına mühim katkılarda bulunmuştur. II. Abdülhamid zamanında Yıldız Sarayı’nda hemen hemen otuz yıl boyunca mühim görevlerde bulunan ve yaşamı boyunca ürettiği az sayıda eserin çoğu bugün müzelerde olan Zekâî Paşa’nın ölümünün üzerinden hemen hemen yüzyıl geçmesine rağmen yaşamı ve eserleri ile alakalı bir kitap yayımlanmamıştır.

Bugün isimlerinden övgüyle sözü edilen; fakat yaşamları, fikirleri ve eserleri ile ilgili geniş bir şekilde bilgiye sahip olamadığımız Osmanlı ressamlarıyla alakalı olarak, sanat tarihi literatüründeki noksanlıkleri doldurmak ve söz konusu araştırmalarda dönemin kaynaklarına inilmesinin gerekliliğini vurgulamak maksadıyla Bozlu Sanat Yayınları tarafından bir kültür hizmeti olarak yayımlanan bu kitapta, Hüseyin Zekâî Paşa’nın yaşam öyküsü sanatçının torunu ile yapılan görüşmeler, dönemin kaynakları ve arşiv belgelerinden faydalanılarak yeniden yazılmış, sanatçının yaşamı ve eserleri ile ilgiliki bilgiler metni destekleyici fotoğraflar, resimler ve belgeler eşliğinde okuyucuya sunulmuştur. Sanatçının mimarlık, sanat tarihi, hat, tezyinat, fotoğrafçılık, arkeoloji, müzecilik, resim, koleksiyonculuk ve eski eserlerin muhafaza edilmesi gibi konulardan söz ettiği, 1913 tarihli Mübeccel Hazineler isimli kitabının tamamı metnin rahatça bilinmesi için sadeleştirilerek yayımlanmış, kitapta bulunan orijinal fotoğraflar ve dipnotlarla güçlendirilmiştir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu