1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Persler: Ahamenid Hanedanlığı – Unutulmuş Krallıklar Pdf indir

Persler: Ahamenid Hanedanlığı – Unutulmuş Krallıklar Pdf indir
0

Persler: Ahamenid Hanedanlığı – Unutulmuş Krallıklar pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Persler: Ahamenid Hanedanlığı – Unutulmuş Krallıklar kitap ile ilgili özet bilgiler. Persler: Ahamenid Hanedanlığı – Unutulmuş Krallıklar kitabı yazar Ali Narçın tarafından kaleme alınmıştır. Persler: Ahamenid Hanedanlığı – Unutulmuş Krallıklar kitabı 128 sayfadan oluşmakta olup 1. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan Persler: Ahamenid Hanedanlığı – Unutulmuş Krallıklar kitabın 1. Basım Halk Kitabevi tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Persler: Ahamenid Hanedanlığı – Unutulmuş Krallıklar pdf oku, Persler: Ahamenid Hanedanlığı – Unutulmuş Krallıklar PDF yandex, Persler: Ahamenid Hanedanlığı – Unutulmuş Krallıklar PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Persler: Ahamenid Hanedanlığı – Unutulmuş Krallıklar PDF Oku

Medlerin krallığı Ahamenidlere(Ahameniş) verdiği bir zamanda krallığın büyümesi adına yeni hesaplar ve yeni stratejiler de bununla birlikte gündeme alınmıştı. Bir dizi saray içi entrikalardan sonra İran bölgesinde Zerdüşt’ün ilkelerini resmi din olarak kabullenen Ahamenidler, köleliğin ortadan kaldırılması için örnek olacak atılımlar yaptılar. Bu örneklerden bir tanesi, Babil kralı Nebukadnezar.II’nin köleleştirdiği Yahudi uyruklu esirleri serbest bırakmalarıyla işe başlandı.

Babil’in kuşatılması yazıtlara dramatizeli ifadelerle konu olmuştu. Kent Persler tarafından kuşatıldıktan sonra hem köleler serbest bırakılmış ve hem de başka kent krallıkları tarafından alınan Marduk heykellerini de Esegila tapınağına geri getirmişlerdi. Çok bi hayli hızlı ve seri savaşlarla sınırlarını kısa bir sürede genişleten Perslerin ardından Yunan şehir devletlerine karşı da bir dizi savaşlar yaptıklarını görmekteyiz. Perslerin ortaya çıkması bunun yanı sıra Yunan şehir devletlerinin korkulu rüyası olmuştu. İmparatorluk Makedon kralı Büyük İskender tarafından tarih sahnesinden silindi.

Ali Narçın, bu eserinde Persler ile ilgili okurlarıyla yüz yüze gelmektedir. Eserdeki ifadeler tamamen yalınlaştırılmış bir biçimde hazırlanmıştır. İnaniyoruz ki bu eser, Persler ile ilgili kısa, öz ve aydınlatıcı bir çalışma olarak anılacaktır.