1. Anasayfa
  2. Din Kitapları

Pendname Pdf indir

Pendname Pdf indir
0

Pendname pdf indir, Tasavvuf türünde kaleme alınan Pendname kitap ile ilgili özet bilgiler. Pendname kitabı yazar Ahmed Mürşidi tarafından kaleme alınmıştır. Pendname kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2012 ile basılmıştır. ebatında olan Pendname kitabın Büyüyenay Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Pendname pdf oku, Pendname PDF yandex, Pendname PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Pendname PDF Oku

XVIII. asrın mutasavvıf ilim adamlarından olan Ahmed Mürşidî, yaşadığı yüzyılda adından söz ettirebilen sayılı şahsiyetler içindedır. Nihad Sami Banarlı onun için “18. asırda iki mühim isim mevcuttur. Birisi Erzurumlu İbrahim Hakkı, bir diğeri olan Diyarbakırlı Ahmed Mürşidî’dir” der.

Ahlâkî çerçevede yazılmış eserler içinde Ahmed Mürşidî Pendnâmesi’nin belki de en belirgin özelliği, sosyal hayatla alâkalı aşağı yukarı bütün mevzuları ele almış olması ve bu mevzularla alakalı birden fazla âyet ve hadise de yer vermesidir. Onun eseri yüzseneler boyu iyiliğin faziletleri, kötülüğün zararlı ve acı sonuçlarını anlatan bir öğüt kitabı olarak elden ele ve dilden dile dolaşarak adeta bir başucu kitabı olmuştur. Asrının İslâmî Türk Edebiyatı sahasında mühim yeri olan on bin beyitlik bu manzum eserde müellif, kolay ve sâde bir dil kullanmıştır. Belki de bu özelliği sebebiyle okuyucunun ilgisini üzerine yoğunlaştırmayı başarabilmiş ve bundan dolayı defalarca basılmış bir eserdir.

Sayfa Sayısı: 336

Baskı Yılı: 2012

Dili: Türkçe
Yayınevi: Büyüyenay Yayınları