1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Para ve Devlet Pdf indir

Para ve Devlet Pdf indir
0

Para ve Devlet pdf indir, Politika/Araştırma türünde kaleme alınan Para ve Devlet kitap ile ilgili özet bilgiler. Para ve Devlet kitabı yazar Robert Skidelsky tarafından kaleme alınmıştır. Para ve Devlet kitabı 552 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 20 ebatında olan Para ve Devlet kitabın 1. Basım Tellekt tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Para ve Devlet pdf oku, Para ve Devlet PDF yandex, Para ve Devlet PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Para ve Devlet PDF Oku

Ekonomideki baskın görüşe göre para bir değişim aracından başka bir şey değildir ve ekonomi piyasanın “görünmez el”ine teslim edildiğinde en iyi sonuçlar elde edilmektedir. Paranın “düzensizleşmedikçe” önem taşımadığı ve piyasaya devlet müdahalesinin genelde işleri daha da kötüleştirdiği varsayımı makroiktisat politikalarında egemen görüş olagelmiştir.

Oysa 1929-1932 Büyük Buhranı ortodoks ekonominin varsayımlarını boşa çıkarmıştı. Ardından devlet, işverenler ve sendikalar içinde bir araya gelen istikrarsız güç dengesi, Keynesyen politikaların Batı dünyasının yeni iktisadi paradigması olarak ortaya çıkmasını sağladı. Ne var ki 1970’lerin stagflasyonu Keynesyen politikanın tümden reddine yol açtı. Yaklaşık 30 yıl sonra gerçekleşen 2008 mali çöküşünün yol açtığı küresel dramın başrolünde bu kez para ve devlet varken, iktisat onlara hak ettikleri başrolleri vermekten fazla uzak kaldı. 2008’den beri yeni bir “büyük fikir” ortaya çıkmadığı gibi, ortodoks ekonomi bizleri anemik bir küresel ekonomiyle baş başa bırakan cezalandırıcı kemer sıkma politikalarını yasalaştırarak egemenliğini hâlâ sürdürüyor.

Günümüzün en seçkin politik iktisatçılarından Robert Skidelsky, okurları Keynes’in “büyük fikir”inin temel unsurlarıyla tanıştırmayı ve iktisadın katı bir bilim olmadığını göstermeyi; bunun bunun yanında gelecek nesil iktisatçıları kavramsal hapishanelerinden kurtulmaları ve para ve devlete hak ettikleri rolleri vermeleri için cesaretlendirmeyi amaçlıyor. Makroekonomiyi yeniden bir analiz birimi haline getirerek okurlara 2008-2009 ekonomik çöküşünün Keynesyen çözümlemesini sunan Para ve Devlet, iktisat biliminin geçmişine, geleceğine ve nasıl değişmesi gerektiğine dair eleştirel bir inceleme.