1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Osmanlı’nın Muhteşem Projeleri – 1 Pdf indir

Osmanlı’nın Muhteşem Projeleri – 1 Pdf indir
0

Osmanlı’nın Muhteşem Projeleri – 1 pdf indir, Tarih Prestij türünde kaleme alınan Osmanlı’nın Muhteşem Projeleri – 1 kitap ile ilgili özet bilgiler. Osmanlı’nın Muhteşem Projeleri – 1 kitabı yazar Selman Kılınç tarafından kaleme alınmıştır. Osmanlı’nın Muhteşem Projeleri – 1 kitabı Türkçe sayfadan oluşmakta olup 2012 ile basılmıştır. ebatında olan Osmanlı’nın Muhteşem Projeleri – 1 kitabın Çamlıca Basım Yayın tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Osmanlı’nın Muhteşem Projeleri – 1 pdf oku, Osmanlı’nın Muhteşem Projeleri – 1 PDF yandex, Osmanlı’nın Muhteşem Projeleri – 1 PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Osmanlı’nın Muhteşem Projeleri – 1 PDF Oku

Osmanlı Devleti, altı asır boyunca muazzam bir medeniyeti bütün dünya çapında gözler önüne sermiş, ‘büyük devlet, büyük düşünen devlettir’ düsturunca hareket etmiştir. Osmanlılar, yalnızca tarihin altın sayfalarına yazılan zaferlerle dünyaya yayılmamış, bunun yanı sıra temsil ettiği davanın gereği olarak hâkim olduğu beldelerde halkın huzur ve refahını sağlamayı kendilerine vazife addetmişlerdir. Bunun bir meyvesi olarak da mimariden ulaşıma, eğitimden sağlığa bir çok proje gerçekleştirmişler, ‘imkânsız’ adı verilen muazzam işlere teşebbüs etmişler ve birçoğunu da başarmışlardır. Bunun bunun yanında, şimdilerdeki bir çok projenin ilham kaynağı da onlardır.

16. yüzyılda Mimar Sinan’ın, Kanuni Sultan Süleyman’ın emriyle İstanbul’a su getirmek için dağları kazdırıp vadilere yapıtığı muhteşem su kemerleri; Sakarya Nehri’ni Sapanca Gölü üzerinden Marmara Denizi’ne bağlama projesinin Kanuni’den Abdülaziz Han’a kadar 300 yıl boyunca ısrarla takip edilmesi; Karadeniz’i Don-Volga üzerinden Hazar Denizi’ne birleştirilerek kuzeyde bir su duvarı oluşturulmak istenmesi; Sultan İkinci Selim devrinde Süveyş Kanalı’nın açılması için başlatılan çalışmalar; Sultan Abdülmecid devrinde Kızılırmak’ı bir su yolu haline getirmek maksadıyla yapılan çalışmalar ve daha bir çokları, Osmanlı’nın muhteşem projelerinin muhtevası ile ilgili fikir verebilir.

19. yüzyılın ilk yarısında Asi ile Fırat üzerinden Akdeniz’i Basra Körfezi’ne birleştirme çalışmaları; İkinci Abdülhamid Han devrinde hazırlanan ve yapılan Konya Ovası Sulama Projesi; yine aynı devirde hazırlanan Boğaziçi’ne köprü ve tüp geçit gibi projeler düşünülmüş, bazı projeler üzerinde uzun ve kısa vadeli etüd çalışmaları bile yapılmıştır.

Osmanlı Arşivi’nde bulunan milyonlarca vesika, defter, plan, kroki ve haritalar içinde yapılan titiz araştırma ve incelemeler neticesinde Osmanlı asırlarına ismini duyuran bu projeler Çamlıca Basım Yayın tarafından gün yüzüne çıkarılmıştır.

10 ayrı kitaba ulaşan bu çalışmalarımızı bir set haline getirdik. Üç seri halinde 30 kitapta tamamlamayı planladığımız çalışmanın ilki olan ‘Osmanlı’nın Muhteşem Projeleri-1’i geçmişi daha iyi kavramak ve önümüzdeki zamanlarda çalışmalara ufuk açmak maksadıyla okuyucularımızın ve araştırmacıların istifadesine paylaşmak istedik.

Sultan İkinci Abdülhamîd Han’ın ‘Cisr-i Hamîdî (Hamîdiye Köprüleri) Projesi
Sultan İkinci Abdülhamîd Han’ın Tüp Geçit (Tünel-i Bahrî) Projeleri
Osmanlı’nın Konya Ovası Sulama Projesi
Beş Asırlık Sakarya-Sapanca-Marmara Kanal Projeleri
Bir Osmanlı Maden Müdürünün Kızılırmak Projesi -1848
Bilinmeyen Yönleriyle Mostar Köprüsü
Bir Zamanlar Boğaziçi – 1851
Kosova’da Sultan Murad Hüdâvendigâr Makâmı
Çukurova’ya Bereket Getiren Projeler
Sultan İkinci Abdülhamîd Han’ın Hicaz Demiryolu Projesi

Sayfa Sayısı: 256

Baskı Yılı: 2012

Dili: Türkçe
Yayınevi: Çamlıca Basım Yayın