Pdf Kitap Arşivi

Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ 1300-1600 Pdf indir

Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ 1300-1600 pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ 1300-1600 kitap ile ilgili özet bilgiler. Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ 1300-1600 kitabı yazar Halil İnalcık tarafından kaleme alınmıştır. Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ 1300-1600 kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2019 ebatında olan Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ 1300-1600 kitabın Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ 1300-1600 pdf oku, Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ 1300-1600 PDF yandex, Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ 1300-1600 PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ 1300-1600 PDF Oku

Bir sınır beyliğiyken dünyanın en kuvvetli devletine dönüşen Osmanlı İmparatorluğu’nun hikâyesi… Merhum Halil İnalcık’ın ülkeler arası akademik çevrelerde tanınmasına vesile olan, bir çok dile çevrilen ve alanında temel kaynak olarak kabul gören dev eser…

Klasik Çağ tabirini tarih literatürüne kazandıran İnalcık bu eserinde Osmanlı İmparatorluğu’nun 1300-1600 senelerı içindeki siyasi gelişmelerini, devlet yönetimini, iktisadi örgütlenmelerini ele almakta, meseleye özellikle kurumlar üzerinden bakmaktadır.

Hâlâ tartışılmakta olan Osmanlı tarihinin dönemlendirilmesi konusuyla başlayan kitabın ilk bölümünde Osmanlı Devleti’nin kökeni, sınır beyliğinden imparatorluğa geçiş macerası, Fetret Dönemi ve ardından gelen toparlanışı, imparatorluğun iyice kuvvetlenerek bir dünya gücü oluşu ve gerileme meseleleri ele alınmaktadır. İkinci bölümde Osmanlı’nın özellikle devlet yönetimi analiz edilmekte; hanedanın doğuşu, tahta çıkış (cülus), devlet kavramı ve sınıf sistemi, hukuk, saray, merkezi yönetim, eyalet yönetimi ve İnalcık hocanın üzerinde en fazla durduğu konu olan timar sistemi incelenmektedir.

Üçüncü bölümde Osmanlı İmparatorluğu’ndaki ekonomik ve toplumsal yaşam üzerinde durulmakta ve ülkeler arası ticaret, Osmanlı kentleri, ulaşım ağı, kentli nüfus, lonca ve tüccarlar gibi konular anlatılmaktadır. Dördüncü bölümde imparatorluk halkının dini yaşamı, kültür ortamı, medreseler, ulema, ilmi çalışmalar, bağnazlık ve halk kültürü ile tarikatlar özetlenmektedir. Kitabın son bölümünde ise Osmanlı hanedanı soyağacı, Osmanlı tarihi kronolojisi, sözlük, ağırlıklar ve ölçüler gibi tarih tutkunlarının hem işlerini kolaylaştıracak hem de bundan sonraki okumalarını zenginleştirecek ekler bulunmaktadır.

Osmanlı İmparatorluğu Klasik Çağ (1300-1600), Osmanlı tarihine ilgi duyan herkes için vazgeçilmez bir başyapıt…

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu