Pdf Kitap Arşivi

Osmanlı Hakimiyetinde Ortadoğu ve Balkanlar Pdf indir

Osmanlı Hakimiyetinde Ortadoğu ve Balkanlar pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Osmanlı Hakimiyetinde Ortadoğu ve Balkanlar kitap ile ilgili özet bilgiler. Osmanlı Hakimiyetinde Ortadoğu ve Balkanlar kitabı yazar Halil İnalcık tarafından kaleme alınmıştır. Osmanlı Hakimiyetinde Ortadoğu ve Balkanlar kitabı 464 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 13,5 x 21 ebatında olan Osmanlı Hakimiyetinde Ortadoğu ve Balkanlar kitabın 1. Basım Kronik Kitap tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Osmanlı Hakimiyetinde Ortadoğu ve Balkanlar pdf oku, Osmanlı Hakimiyetinde Ortadoğu ve Balkanlar PDF yandex, Osmanlı Hakimiyetinde Ortadoğu ve Balkanlar PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Osmanlı Hakimiyetinde Ortadoğu ve Balkanlar PDF Oku

Ortadoğu ve balkanlardaki

osmanlı hâkimiyetine geniş bakış…

tarih alanında dünyanın tartışmasız en büyük isimlerinden birisi olan halil İnalcık’ın, osmanlı devleti’nin ortadoğu ve balkanlar üzerindeki hâkimiyetini devlet, toplum, ekonomi ve siyaset pencerelerinden inceleyen çalışmaları bir arada.

Halil İnalcık bu eserinde, Osmanlı devlet geleneğinin tarihi köklerini Kutadgu Bilig’deki Türk ve İran siyaset düşüncelerinde arıyor ve Osmanlı veraset sistemini Türk hükümdarlık geleneği içinde konu alıyor. Erken Osmanlı dünyasının enteresan dervişlerinden Otman Baba’nın Fatih Sultan Mehmed ile iktidar ilişkisini ve Kanuni Sultan Süleyman dönemi devlet telakkisi ile kanun yapım sürecini tartışıyor. Ortadoğu’da Osmanlı ve İngiltere içinde gerçekleşen pazar yarışınin ayrıntı kısmını gözler önüne çıkarıyor.

Halil İnalcık eserin ilerleyen sayfalarında Papa ile II. Bayezid içindeki Cem Sultan’a dair anlaşmanın izini sürüyor ve 16. yüzyıl Akdeniz’inde Osmanlı-Fransa işbirliğini irdeliyor. Rus Çarlığı, Kırım Hanlığı ve Osmanlı İmparatorluğu içindeki iktidar temsillerinin ayrıntı kısmını sunuyor.

“Osmanlı Hâkimiyetinde Ortadoğu ve Balkanlar”, geniş okuma perspektifleri kazandıran ve ufuk açan bir kaynak…

 

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu