1. Anasayfa
  2. Pdf Kitap Arşivi

Osmanlı Devleti ve Rusya Arasında Kafkasların Takvimi Pdf indir

Osmanlı Devleti ve Rusya Arasında Kafkasların Takvimi Pdf indir
0

Osmanlı Devleti ve Rusya Arasında Kafkasların Takvimi pdf indir, Tarih türünde kaleme alınan Osmanlı Devleti ve Rusya Arasında Kafkasların Takvimi kitap ile ilgili özet bilgiler. Osmanlı Devleti ve Rusya Arasında Kafkasların Takvimi kitabı yazar Ensar Köse tarafından kaleme alınmıştır. Osmanlı Devleti ve Rusya Arasında Kafkasların Takvimi kitabı 13,5 x 21 sayfadan oluşmakta olup 2. Hamur ile basılmıştır. 2018 ebatında olan Osmanlı Devleti ve Rusya Arasında Kafkasların Takvimi kitabın Büyüyenay Yayınları tarafından yayınlanmıştır. Yazımızda Osmanlı Devleti ve Rusya Arasında Kafkasların Takvimi pdf oku, Osmanlı Devleti ve Rusya Arasında Kafkasların Takvimi PDF yandex, Osmanlı Devleti ve Rusya Arasında Kafkasların Takvimi PDF Drive gibi indirme linklerinden indirebilirsiniz.

Osmanlı Devleti ve Rusya Arasında Kafkasların Takvimi PDF Oku

Arka Kapak Yazısı

 

Bu esere konu olan 1724 İstanbul Antlaşması, önceden Osmanlı tarihinde benzerine rastlanmayan bir diplomatik belgedir. Zira bu antlaşmayla, bir müslüman devlet (Osmanlı) ile bir Hıristiyan devlet (Rusya) ittifak yaparak, diğer bir müslüman devletin (İran) topraklarını harita üzerinde paylaşmışlardır. Bu taksim, bir yönüyle 20. yüzyılın başlarında batılı güçlerin, Orta-Doğu’yu masa başında düz hatlarda ilerleyen sınır çizgileriyle bölmelerini anı getirmektedir. Gerçekten de söz konusu antlaşmayla Kafkaslarda oluşturulan sınırlar, dümdüz ilerleyen çizgilerden oluşuyordu.

Dönem Lâle Devri’dir. İstanbul’da barış taraftarı Padişah III. Ahmed ve damadı Nevşehirli İbrahim Paşa, Rusya’da ise yayılmacı emellere sahip Çar I. Petro iktidardadır. İran Safevî Devleti’nde yaşanan iç karışıklıkla irtibatlı gelişmeler, bu iki gücü Kafkaslar üzerinde yüz yüze getirmiştir. Savaşın eşiğine gelinmişken, Fransa’nın arabuluculuğu ile antlaşma yapılmıştır. Bu antlaşma Kafkasları nüfuz bölgelerine ayırdığı gibi, Rusların Hazar Denizi sahillerindeki varlığı Osmanlı Devleti’nce resmen tanınmıştır.

İşte bu kitapta, Osmanlı Devleti ve Rusya’nın Kafkaslara yönelik stratejileri, Çar Petro’nun yayılmacı emelleri, iki devlet içinde diplomatik münasebetler, barış müzakerelerinin bütün ayrıntısı, antlaşmanın muhtevası ve uygulanış sürecini bulmak olabilecekdür.